30 HAZİRAN 2020 GÜNDEMİ

img

* ‘Adil yargılanma’ talebiyle avukat meslektaşı Aytaç Ünsal’la birlikte cezaevinde ölüm orucunda olan Ebru Timtik, artık konuşmakta dahi zorluk çekiyor. Yeğeninin haksızlığa uğrayanların savunuculuğunu yaptığını söyleyen teyzesi Yıldız Deniz, “ölümler olmadan adaletsizliğe son versinler” diyerek, Ebru ve arkadaşlarının seslerinin duyulmasını istedi.

* Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, DTK yönelik başlatılan operasyonu siyasi bir operasyon olduğunu belirterek, buna karşı ortak mücadele çağrısında bulunurken, Sevil Rojbin Çetin'in işkenceye maruz bırakılmasını ise "Devlet bazı sayfaları açarak mesajlar vermek istiyor" şeklinde değerlendirdi. 
 
* Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde, belediyede çalışmamalarına rağmen 5 kişiye maaş ödendiği ortaya çıktı. Konuya ilişkin ilgililer hakkında soruşturma başlatılmadı ve olayın üstü örtüldü.
 
*  Kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesiyle krizin faturasının emekçilere kesilmek istendiğini söyleyen Batman’daki işçi sendikaları temsilcileri ve üyeleri, “Kıdem tazminatının varlığı işçilerin kalkanıdır" diyerek, bu kalkanın kaldırılması halinde güvenceli çalışma koşulalrının da ortadan kalkacağını belirtti.
 
* 14 ay gibi kısa bir sürede kadınlara yönelik hizmet alanında birçok ilke imza atan Kars Belediyesi, üretimden karar alma mekanizmalarına kadar her alanda kadınlar için bir kent oluşturmayı planlıyor. 
 
* İpekyolu ilçesinde bulunan Büyük Rus Pazarı esnafı iş yapamadıkları için ya borçlanıyor ya da kepenk indirmek zorunda kalıyor.
 
* Salihli’de 40 yıldır şehir çöpünün döküldüğü alanın kaldırılmasını isteyen halk, çocukların bir şekilde oyun alanına dönüştürdüğü çöplüğün hastalık saçtığın söyledi. 
 
* Tarımsal sulama için kullandıkları elektriğin DEDAŞ tarafından sanayi abone grubu üzerinden faturalandırıldığını söyleyen Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbey, bu yüzden biriken borçlar nedeniyle yeniden elektirik kesintisine gidecek DEDAŞ’a “dur” denilmesini istedi.
 
* Kurdukları Hopa Kadın Tiyatro Topluluğuyla iki yıldır çeşitli etkinliklere imza atan kadınlar, “Ben yapamam” diyerek önlerine duvar kuran kadınlara seslenerek, “Kendinize güvenin, siz isterseniz yapabilirsiniz” dedi. 
 
* AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına katılacak. 
 
* Meclis Genel Kurulda, “Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” görüşmelerine devam edilecek.
 
* Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin'e dönük işkenceye ilişkin Diyarbakır, İzmir, İstanbul, Ankara ve Adana başta olmak üzere çok sayıda kentte İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülüğünde açıklama yapılacak. (12.00 – 18.00)
 
* Baroların seçim sisteminin değiştirilmesine karşı İstanbul Çağlayan’da bulunan adliye karşısında “savunma mitingi” düzenlenecek. (12.30)
 
* Ankara’daki sağlık örgütleri, "4/B'li süresiz sözleşmeli çalışanlara kadro verilsin" talebiyle kentteki Eğitim Araştırma Hastanesi önünde açıklama yapacak. (12.30)
 
* Adana Barosu, baroların seçim sisteminin değiştirilmesine karşı kentte "savunma yürüyüşü” düzenleyecek. (12.30)
 
* HDP ve CHP’nin Meclis Grup toplantıları yapılacak. (12.45 - 13.30) 
 
* Adana'da gençler, pandemi ve ekonomik krize ilişkin Gençlik Meydanı'nda açıklama yapacak. (18.00)