Mersin’de 30 bin esnaf kepenk kapattı

img

MERSİN - Mersin Çarşı Esnafları Dernek Başkanı Bekir Algüllü, salgın sürecinde kentte 30 bin esnafın kepenk kapattığını söyleyerek, yasakların destek almayan küçük esnafı bitirdiğini belirtti. 

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası döneminden olumsuz etkilen gruplardan biri de küçük işletmeler. Hükümet tarafından sunulan paketlerde özel bir destek alamayan esnaf zor bir dönem geçiriyor. Mersin Esnaflar Odası verilerine göre, 2 ayı aşkındır devam eden salgın sürecinde kentte 30 bin esnaf kepenk kapattı. Umudunu Ramazan Bayramı’na bağlayan ve ona göre mal alımı yapan esnaf salgın nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle bir kez daha hüsrana uğradı. 
 
Mersin Çarşı Esnafları Dernek Başkanı Bekir Algüllü, küçük esnafın desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Salgın yasaklarının esnafı çok zor duruma düşürdüğünü belirten Algüllü, son olarak Ramazan Bayramı için alınan yasak kararının esnafı kara kara düşündürdüğünü dile getirerek yurttaşların en azından bayram haftasında küçük ve orta ölçekli esnafları tercih etmelerini istedi.
 
ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
 
Koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemlerin sağlık açısından olumlu karşıladıklarını fakat esnafları ekonomik olarak zora sokacağını söyleyen Algüllü, Ramazan Bayram’ı öncesi alınan yasağın küçük ve orta ölçekli esnafları ekonomik olarak darbeleyeceğini ifade etti. Esnafların bayram öncesi özellikle Arife günü satış yapabilmek için fazlaca ürün aldığını vurgulayan Algüllü, yasakla birlikte bu beklentinin de boşa düştüğünü belirtti. Algüllü, “Bayram arifeleri esnaf için çok önemliydi. O günlerde yapılacak olan satışlar esnafın sıkıntısını kısmide olsa rahatlatacaktı. Ama yasak beklentileri bitirdi. Çünkü insanlar 4 gün boyunca evde olacağını bildiği için alışveriş yapmayacak. Mesela insanlar neden ayakkabı ya da elbise alsın, dışarıya çıkamadıktan sonra. Mal alan esnaflar şuan ‘Biz nasıl bu ürünlerin parasını nasıl ödeyeceğiz’ diye kara kara düşünüyor. Esnaflar mağdur edildi” dedi.
 
KİRALAR ALINMAMALI
 
Devletin pandemi sürecinde esnaflara kredi dışında hiçbir şekilde desteğinin olmadığını anlatan Algüllü, “Kredileri halen alamadık. Biz esnafların nefes almaya ihtiyacı var. Salgına karşı önlemleri anlıyoruz ama esnaflarında yaşamaya ihtiyacı var. Esnafları düşünmeliler. Dükkanların elektrik ve su faturaları gelmeye devam ediyor. Onun dışında kiralarımız da devam ediyor. Kiraları belediye erteledi ama bence bu şartlar altında kiraların alınmaması lazım. İnsanlar karınlarını zor doyuyorlar. Bu salgın döneminde yaklaşık 30 bin esnaf kepenk kapattı. Bunun giderek artması söz konusu. Bu bilgiler Mersin Esnaf Odası’nın bilgileri. Esnaflar artık kiralarını ödemeyip kapatmak zorunda kalan esnaflar” diye konuştu.
 
Normalleşme kapsamında büyük mağazaların ve marketlerin açılmasını da esnafı kötü etkilediğini aktaran Algüllü, “AVM’lerin açılmasını bizler sağlık olarak da doğru karşılamadık. Çünkü kapalı yerler. Yurttaşlarımız umarım bu bayram haftası alışverişlerini küçük ve orta ölçekli esnafları tercih ederler” ifadelerini kullandı.
 
YOK OLMAKLA KARŞI KARŞIYA
 
Çarşı esnaflarından konfeksiyon işletmecisi Halil Bulgan da, bayram için ekstra mal siparişi verdiğini fakat yasak sonrası malların ellerinde kalacağını aktardı. Yasak ile insanlar artık alışveriş yapmadığını dile getiren Bulgan, “Biz esnaflar daha fazla zarar etmeyelim faturalar fazla gelmesin diye inanın ne elektriği ne de sıcaktan klimayı açmıyoruz. Zaten iş yapamıyorduk bu yasak ile durumumuz çok kötü oldu. Esnaf destek de almıyor. Yaklaşık 4 ay sonra bizim kiralarımız geliyor. Biz esnaflara en azından bu salgın döneminde kira alınmasın. Kısacası esnaf cebinden yiyor. Yok olmakla karşı karşıyayız” dedi.
 
KAYIP BÜYÜK 
 
İsmail Kara adlı esnaf da, insan sağlığının ticaretten daha önemli olduğunu ifade ederek, “Ticari olarak kaybımız çok fazla olacak. Biz kiracılarız ama devlerin bu konu hakkında çalışması olmalı. Ödeyemez duruma geldik. Kira konusu hal olursa en azından biraz nefes alırız. Esnafların kollanması gerekir” diye konuştu.
 
MA / Ergin Çağlar