'Tüm sağlık emekçilerine aralıklarla tarama testi yapılmalı'

img

ANTALYA - Sağlık emekçilerine kişisel koruyucu ekipmanların acilen dağıtılması gerektiğini belirten SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, tüm sağlık emekçilerine tarama testi yapılması çağrısı yaptı. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi, koronavirüse (Covid-19) dair şube binalarında basın toplantısı düzenledi. Koronavirüs salgınının sağlık emekçilerini tehdit ettiğini söyleyen SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, koronavirüs vakasıyla ilk karşılaşan kişilerin kendileri olduğunu ve tedavileri boyunca da enfekte kişiler ile temas halinde olacaklarını dile getirdi.
 
'KİŞİSEL EKİPMANLAR DAĞITILMALI'
 
Virüs ile mücadelede ilk korunması gereken kişilerin sağlık emekçileri olduğunu belirten İçöz, öncelikle sağlık emekçilerine kişisel koruyucu ekipmanların (eldiven, cerrahi maske-sıvıyla temas esnasında N95 veya FFP2, koruyucu- sıvı geçirmez önlük, gözlük gerekliliğinde tulum) gerekli olduğu ve planlamalar çerçevesinde acilen tüm sağlık emekçilerine eksiksiz dağıtımının sağlanmasını istedi. İçöz, "ASM, TSM,112 ve hastaneler tüm işyerlerinde aralıklarla zorunlu tarama testi, düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması, sağlık çalışanlarının verimli ve etkin çalışabilmesi için çalışma saatlerinin düzenlenmesi, gerektiğinde dönüşümlü idari izinli olmaları sağlanmalıdır. 112 çağrı merkezlerinde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına öncelik verilmesi diğer acil vakalarda trafik kazası gibi durumlarda ekiplerin müdahaleye geç kalmalarına neden olmaktadır. Bu konuda tekrar düzenleme yapılmalıdır" diye belirtti.
 
'KORUYUCU ÖNLEMLER ARTIRILSIN'
 
Dünyada virüsün görüldüğü tüm ülkelerin hükümetlerinin vakaların yaşandığı şehirleri ve bölgeleri açıklayıp; bölgeleri çevreleme, izole etme, kontrol altına alma gibi özel önemler aldığı bilindiğini aktaran İçöz, "Bu süreçte tüm özel sağlık kuruluşları da kamulaştırılmalıdır, vatandaşlarımızın sağlığa erişimi ücretsiz ve nitelikli olmalıdır. Sağlık kurumlarındaki eksiklikler giderilmeli ve Covid-19 şüphesi olan her olguya test yapılabilecek duruma getirilmelidir. Mevcut tedavisi devam eden hastalarla Covit-19 vakalarının ayrı bölümlerde tedavisinin yapılması sağlanmalı, bulaş riski ortadan kaldırılmalıdır. Salgınla mücadele edildiği bu dönemde hiç bir sağlık çalışanının önceliği maddiyat olmamalıdır" şeklinde konuştu.