Diyarbakır'da düzenlenecek Enerji Sempozyumu'na çağrı

img
DİYARBAKIR – TMMOB’un 12’inci Enerji Sempozyumu bu yıl “Enerji, Ekoloji ve toplumsal barış” temasıyla Diyarbakır’da düzenlenecek. 40 uzmanın konuşmacı olduğu sempozyumda, enerji sorunları ve çözümleri tartışılacak. 
 
TMMOB  tarafından 2 yılda bir yapılan Enerji Sempozyumu'nun 12’ncisi “Enerji, ekoloji ve toplumsal barış” başlığı ile 5-6-7 Aralık  tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ve EMO Diyarbakır Şubesi'nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan sempozyuma, 3 gün boyunca enerji, ekoloji ve toplumsal barış konularında uzmanlar katılacak. Doğadan, barıştan, yaşamdan yana taraf olan konuşmacıları bir araya getirmeyi hedefleyen sempozyumda, konuşmacılar görüşlerini 3 özel oturum, 3 teknik oturum ve 2 panelde sunma imkanı bulacak. Sempozyum,  düşünce, bilgi paylaşmak ve tartışmak için herkesin konuşmacı olarak katkı sağlayabileceği forum ile tamamlanacak.
 
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arif Nacaroğlu, EMO Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Orak ve TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Doğan Hatun’un katılımıyla EMO binasında basın toplantısı düzenlendi. Orak, düzenleyecekleri sempozyumun Diyarbakır ve bölge için önemli olduğunu belirterek, yüksek bir katılım beklediklerini ifade etti. 
 
SEMPOZYUMUN YERİ DEĞİŞTİRİLDİ
 
Prof. Dr. Arif Nacaroğlu ise bundan önce yapılan 11 sempozyumun kamu binalarında düzenlendiğini, ancak ilk kez sempozyumu bir otelde yapmak durumunda kaldıklarını söyledi. Yerel seçimlerin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin seçilmiş eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın sempozyum için Kültür ve Kongre Merkezi’ni kendilerine tahsis ettiğini belirten Nacaroğlu, ancak belediyeye kayyum atamasından sonra aldıkları kararla sempozyumun düzenleneceği yeri değiştirdiklerini aktardı. 
 
ENERJİDEN KAYNAKLANAN SORUNLAR
 
Etkinliğin mühendisler tarafından yapılan en önemli enerji sempozyumu olduğunu ifade eden Nacaroğlu, “105 düzenleme kurulu üyesi ve 40 yürütme kurulu üyesi ile programı belirledik. Dünyanın, ülkemizin ve çok özel olarak bölgemizin enerji ile ilgili ve enerjiden kaynaklanan sorunlarını tartışabileceğimiz başlıkları belirlemeye çalıştık. Sempozyumda 40 konuşmacımız var. Daha önceki sempozyumlardan farklı olarak son gün forum ile sempozyumu kapatacağız” dedi.  
 
‘ALANINDA UZMAN KİŞİLER OLACAK’
 
Davetliler arasında alanında uzman kişilerin olduğu bilgisini paylaşan Nacaroğlu, “İlk gün dünyadaki enerji görünümünü bize sunacak olan Londra Enerji Kulübü Başkanı hocamız aramızda olacak. Bize uluslararası pencereden dünyanın nasıl göründüğüne ilişkin bir perspektif sunacak. Tartışma başlıkları olarak enerjide dönüşüm, çevre etkileri, enerji ekonomisi, toplumsal barış, enerji kaynakları ve savaş, yenilenebilir enerji, enerji ve hukuk gibi konular, hukukçu, gazeteci, teknik uzman, her kesimden davetli konuşmacıların katılımıyla tüm ayrıntılarıyla konuşulacaktır. Son gün ise özellikle önem verdiğimiz başlıklardan biri olan enerjiye sahip olan toprakların neden enerjiden yoksun olduğu tartışılacak” dedi.
 
‘HALKTAN YANA FİKİRLER KONUŞULUCAK’
 
Nacaroğlu, enerji politikalarından, halktan yana fikirlerin konuşulacağı bir sempozyum olmasına önem verdiklerini söyledi. Dünyada enerji konuşulduğunda, kirli ve kanlı siyasetin konuşulmamasının eksiklik oluşturacağını, bunun için bilimsel, mühendislik ve siyaset açıdan tartışmaların yapılacağını söyleyen Nacaroğlu, sempozyuma çok önemli isimlerin katılacağını belirtti.  
 
TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Doğan Hatun ise düzenledikleri sempozyumu Tahir Elçi’ye adadıklarını söyledi.