‘Ücretlerimiz gecikirse iş bırakacağız’

img

İZMİR – Çiğli Belediyesi’nde Genel -İş Sendikası’na üye işçiler, ücretlerinin geç yatırılması ilişkin düzenledikleri açıklamada, “İşçilerin maaşların yatması için mesai sonuna kadar süre tanıdık. Aksi halde yarın öğlene kadar tüm işçilerin iş bırakacağız” dedi. 

İzmir’in Çiğli Belediyesi’nde Genel İş 5 No’lu Şubesi’ne üye işçiler, ücretlerinin her ay geç yatırılmasına ilişkin belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler adına açıklamayı yapan sendikanın Şube Başkanı Ali Haydar Kara, her ay ücretlerinin geç yatırıldığını söyledi. 
 
Kara, bankalara olan kredi borcu yüzünden sürekli faiz ödemek zorunda kaldıklarını dile getirdi. Sözleşmelerinde yer alan, “ücretlerin zamanında yatmaması durumunda işveren gecikme faizi öder” maddesini hatırlatan Kara, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.
 
Belediye yetkilileri tarafından sendikaya yapılan açıklamaya ilişkin işçilere bilgi veren Kara, yetkililerin kendilerine belediyenin maddi anlamda zorluk yaşadığını bu sebeple gecikme olduğunu ve maaşların gün içinde yatacağını söylediklerini belirtti. 
İşyeri Baş Temsilcisi Ali Bingöl ise, işçilerin maaşların yatması için mesai sonuna kadar süre tanıdıklarını aksi halde yarın öğlene kadar tüm işçilerin iş bırakacağını söyledi. Bingöl, belediyenin maddi zorluk sebebiyle işçinin maaşını ödememesini kabul etmediklerini belirtti. 
 
Yapılan açıklama sonrası işçiler tekrar işbaşı yaptı.