İstanbul Tabip Odası: Mızraklı kardeşliğin temsilcisidir

img
İSTANBUL – İTO yaptığı yazılı açıklamayla Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın tutuklanmasına tepki gösterdi.
 
İstanbul Tabip Odası (İTO), 19 Ağustos’ta kayyum atanarak görevinden uzaklaştırılan ve dün tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı için yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi. 
 
31 Mart seçimlerinde halkın büyük bir oy çoğunluğu ile meslektaşları Mızraklı’nın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Dr. Selçuk Mızraklı 19 Ağustos günü AKP'li İçişleri Bakanı tarafından görevden alınmıştı, 22 Ekim günü tutuklandı” denildi.  
 
‘MIZRAKLI KARDEŞLİĞİN TEMSİLCİSİDİR’
 
“Biliyoruz ve tanıyoruz” denilen açıklamada: “Mızraklı otuz bir yıllık hekim, yirmi üç yıllık genel cerrah ve Diyarbakır Tabip Odası'nın eski Başkanı'dır. Mızraklı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin seçilmiş Eşbaşkanıdır. Mızraklı barışın, demokrasinin, kardeşliğin temsilcisidir” ifadelerine yer verildi. 
 
‘BU KARANLIKTAN HEP BİRLİKTE ÇIKACAĞIZ’
 
“Görüyoruz ve tanığıyız” denilen açıklamanın devamı şu şekilde: “Dr. Mızraklı'nın tutuklanması seçme ve seçilme hakkına yönelik bir saygısızlıktır. Mızraklı'nın tutuklanması sadece Diyarbakır halkının değil, hepimizin iradesine yönelik bir hürmetsizliktir. Mızraklı'nın tutuklanması bütün topluma korku salmayı, bütün muhalefeti yıldırmayı, susturmayı, sindirmeyi, hedefleyen bir hukuksuzluktur. İnanıyoruz ve ısrarla tekrarlıyoruz: bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız!”