Zeytinburnu Belediyesi’nden atılan Güngördü’nün eylemi 29’uncu gününde

img
İSTANBUL - İşten çıkartıldığı Zeytinburnu Belediyesi önünde eylemini sürdüren Kenan Güngördü, AKP'nin iktidara geldiği ilk günden itibaren işçi ve emekçilerin, kazanılmış haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını belirtti. 
 
“Taşerona kadro” düzenlemesiyle AKP’li Zeytinburnu Belediyesi'ndeki işinden atılan Kenan Güngördü eyleminin 29'uncu gününde belediye önünde basın açıklaması yaptı. "Taşerona kadro dediniz işten attınız" yazılı pankartının açıldığı eylemde, "Direne direne kazanacağız!", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atıldı. Eyleme, KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri, öğrenciler ve geçtiğimiz günlerde Kanatçı Haydar adlı restorantta hakkını istediği için darp edilerek işten atılan Günay Kılıç destek verdi.
 
‘HAK İSTENİNCE GİT DENİLİYOR’  
 
Eylemde ilk olarak söz alan Günay Kılıç, haksız yere atıldığını belirterek, "1 Mayıs ve tatil günlerinin resmi tatil olmasını istedim. Orada hak gasplarına karşı hak istenince ‘çık git’ deniliyor. Çıkarılınca da haklarımız verilmiyor. 4 Mayıs günü, beni çağırıp işten çıkardılar. ‘Kağıt imzala’ dendi. Kabul etmedim. Kağıtta işimi yapmadığım iddia ediliyor. Evlerinde özel işlerini yaptırıyor” dedi. Kılıç, kendisini darp edip tazminatsız işten atan Kanatçı Haydar yetkililerinin kendisinden özür dilemesini istedi.
 
‘BİNLERECE İŞÇİ ÇIKARTILDI’ 
 
Daha sonra açıklama yapan Kenan Güngördü, Filistin halkına İsrail tarafından yapılan katliamı kınayarak konuşmasına başladı. AKP'nin iktidara geldiği ilk günden itibaren sermayenin önünü açtığını, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarını ellerinden aldığını belirten Güngördü, kadro bekleyen binlerce taşeron işçinin işten atıldığını hatırlattı. "Binlerce işçi sabıka kaydı olmadığı halde, aileden birine ya da üçüncü dereceden akrabalara uzanan 'güvenlik soruşturmaları', bir fişleme operasyonuna çevrilerek işten çıkartılmıştır" diyen Güngördü, işçilere imzalatılan kağıtlarla da haklarından feragat ettirildiklerine dikkat çekti.
 
KHK'lerle 150 binden fazla kişinin işinden, ekmeğinden ve ailesiyle canından edildiğini vurgulayan Güngördü, işçi kıyımlarının artık meşrulaştırıldığını, hukukun yok sayıldığını söyledi. Güngördü, hak gasplarına karşı mücadele edeceğini belirtti. 
 
Açıklama, sloganlarla son buldu.