Emekliler: Kırmızı kartı göstermemize az kaldı

img
ANKARA - İktidarın emekli maaşı politikasını protesto eden Tüm Emeklilerin Sendikası, “Hükümete son kez sarı kartımızı gösteriyoruz, kırmızı kartı göstermeye az kaldı, sabrımızı daha fazla zorlamayın” açıklaması yaptı. 
 
Tüm Emeklilerin Sendikası, iktidarın seçim öncesi emekliler için açıkladığı bayram ikramiyesinin 2 bin liradan 5 bin liraya çıkarılmasını protesto etmek için Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yaptı.
 
‘EMEKLİLERİ EN AZA RAZI ETME UĞRAŞI’
 
Basın açıklamasını okuyan Tüm Emeklilerin Sendikası Çankaya Şubesi Başkanı Ayşe Akgül, “AKP'nin emeklilere biçtiği elbise artık dikiş tutmuyor” diyerek aylık 10 bin lira maaş alan emeklinin alım gücünün bir yıl önceki alım gücünden çok uzak olduğunu vurguladı. Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BES-AR) araştırmasına göre, açlık sınırının 22 bin 834 lira olduğunu vurgulayan Akgül, “Emeklilerin çok büyük bir kesimi açlık sınırının yarısından daha az maaş alıyor. Bu miktar müjde diye açıklandı. Böyle bir şey olabilir mi? Emekliler itiraz edince, bayram ikramiyesi artacak, yakında zam yapılacak gibi spekülasyonlarla, her zaman yaptıkları gibi gelen tepkileri yumuşatmaya çalıştılar. Hep aynı taktik. Hesap, emeklileri en aza razı etme uğraşı” dedi.
 
 
 ‘EMEKLİNİN HAKKI GASP EDİLMİŞTİR’
 
Yeni yılda yapılan maaş güncellemesiyle en düşük emekli maaşının asgari ücretin yüzde 58,82’si kadar olduğunu ifade eden Akgül, “Bayram ikramiyesi olarak emeklilere yapılan ödeme, seçim telaşıyla bir an önce açıklandı. Bin liralık zam yaptıklarını açıkladılar. Bu pahalılıkta bin lira ile 2 kilogram et alınamıyor. Kendi açıkladıkları enflasyonun dahi altındadır. 2018’de verilen bin liranın, bugün alım gücü 10 bin 600 liradır. Yani 6 yılda pahalılık 10,6 kat artarken, ikramiyeler sadece 3 kat artmıştır. Emeklinin hakkı gasp edilmiştir” diye belirtti.
 
EMEKLİLERİN TALEPLERİ’
 
Akgül, iktidara seslenerek, taleplerini şöyle sıraladı:
 
“*Önce 2008'de uygulamaya koyduğunuz sözde ‘reformunuzu’ geri çekin. Aksi durumda emeklilerin ve emekli olacakların sorunları dağ gibi çoğalmaya devam edecektir.
 
*Maaş bağlama oranlarını güncelleyin. En düşük emekli maaşını, en düşük memur maaşı olan 31 bin 861 liraya eşitleyerek işe başlayın.
 
*Bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde ve yılda 4 kez verilmelidir.
 
*Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi memur emeklilerine verilen seyyanen 8 bin 77 lira, bugün 12 000 lira civarındadır. Bütün emeklilerin maaşlarına acilen 12 bin liralık seyyanen artış eklenmelidir.”
 
 'KIRMIZI KART GÖSTERMEYE AZ KALDI’
 
Akgül, talepleri karşılanmazsa Mart ayından itibaren demokratik eylemliklerle seslerini duyurmaya devam edeceklerini dile getirdi. Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Sekreteri Ali Rıfat Temel ise  “Hükümete son kez sarı kartımızı gösteriyoruz, kırmızı kartı göstermeye az kaldı. Sabrımızı daha fazla zorlamayın, bizim ekonomik sorunlarımızı çözün” diye belirtti.