KHK eylemi 87’nci haftasında: Karara rağmen göreve iade edilmiyorlar

img
AMED –KESK Amed Şubeler Platformu, birçok emekçinin mahkeme kararına rağmen görevlerine iade edilmediğini belirtti. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen kamu emekçilerinin görevine iade edilmeleri ve 35'inci maddenin iptali talebiyle düzenledikleri eylemi bu hafta da sürdürdü. Amed'in Bajarê Nû (Yenişehir) ilçesinde bulunan Hazal Park'ında bir araya gelen emekçiler, 87’inci haftada bir kez daha “KHK'ler gidecek biz kalacağız" dedi. 
 
Açıklama sırasında sık sık, "Bijî berxwedana kedkaran" sloganı atıldı.
 
Açıklama yapan Amed  Eğitim Sen 1 Nolu  Şube Kadın Sekreteri Arzu Koç, KHK kararlarıyla bir çok emekçinin gerekçesi dahi açıklanmadan ihraç edildiğini hatırlattı. Koç, “Bu karar nedeniyle bazen amansız bir hastalık, bazen de intiharla gelen acı bir ölüm olmuştur. Onlarca insan bu zulümden sonra yaşamını yitirmiş, öldükten sonra iade kararları veriliyor. Bunlar yetmezmiş gibi, 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. Madde eliyle ihraç kararları verip emekçileri ekmek ile terbiye edebilecekleri yanılgısına düşmüşlerdir” diye konuştu. 
 
‘MAHKEME KARARINA RAĞMEN İŞE BAŞLAYAMIYORLAR’
 
Son dönemde eğitim işkolumuzda yargı kararıyla göreve iade edilen arkadaşlarının mahkeme kararına rağmen güvenlik soruşturması gerekçesiyle görevlerine başlatılmadığını ifade eden Koç, “Konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduğumuzu ve takipçisi olduğumuz bilinmelidir. İhraç olan kamu emekçilerinin en sonuncusu görevine dönene kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye belirtti.