Hasankeyf ile Dicle Vadisi’nin bağı koptu!

img

BATMAN - Ilısu Barajı göleti hızla yükselirken, Hasankeyf'in Dicle Vadisi ile bağını sağlayan yol su altında kaldı.

Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te Ilısu Barajı göleti hızla yükseliyor. Antik kent ile ulaşımı sağlayan tek köprünün, bir hafta içinde sulara gömülmesi beklenirken, köprünün su altında kalması durumunda antik kent ile kara yolu bağlantısı kesilecek. 
 
TARİHİ İPEK YOLU’NA PARKE TAŞI
 
Antik kentte yaklaşık iki yıldır süren "kurtarma" adı altında tarihi Hasankeyf’te yürütülen çalıma ile Kale Yolu ve tarihi kale, betonla kaplandı. Hasankeyf'te binlerce yıldır kullanılan tarihi kale yolu, aynı zamanda İpek Yolu'nun da bir kolu olurken, Hasankeyf'in iç kısımlarına uzanan kanyonları bir birine bağlayan yol, "kurtarma" adı altında kaya parçalarıyla dolgu yapılıp betonla kaplandı. Tarihi İpek Yolu’na da son olarak parke taşları döşendi.
 
VADİDEKİ ULAŞIM KAPANDI
 
Yola parke taşları döşenirken, betonla kapatılan Hasanskeyf'in en önemli silueti Hasankeyf Kalesi ise yükselen baraj göletinin altında kalacak. Su yükseldikçe, Hasankeyf'in 12 bin yıldır Dicle Vadisi ile olan bağlantısı da tamamen koptu. Batman tarafından Hasankeyf'e gelen eski yol, aylar öncesinden kapanmasına rağmen köylüler tarafından kullanılıyordu.  Yol yükselen suyun altında kalmasıyla vadideki bağlantı koptu. Tarihi kent, ilerleyen haftalarda sular altında kalacak. Antik kentin üst kısmına sadece vapurlarla ulaşım sağlanabilecek. Bu nedenle Küçük Saray'ın hemen yanına "antik liman" adı altında liman inşaatı inşa edildi.