TÜBİTAK: Kanal İstanbul'un ÇED Raporu bilimsel değil

img
İSTANBUL – TÜBİTAK tarafından Kanal İstanbul Projesiyle ilgili hazırlanan ÇED Raporu’na ilişkin, “ÇED raporu bilimsel değil. Deniz ve ekosistem zarar görebilir” denildi. 
 
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) hazırladığı raporla, Kanal İstanbul Projesi yönelik hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu'nun bilimsel verilerden uzak olduğunu belirtti. Rapor TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) görevli altı bilim insanı tarafından hazırlandı. TÜBİTAK tarafından yapılan incelemede, "Bilimsel temele dayalı çevresel etkileri ve bunların azaltılmasına yönelik detaylı planlama yapılmamıştır” denildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Projeye ilişkin ÇED Raporu’nu kaynak göstererek, karşı gelen kesimler içinde kaynak göstermelerini istiyordu.  
 
‘BİLİMSEL TEMELE DAYANMIYOR’
 
ÇED Raporu için hazırlanan raporda doğal dengenin bozulabileceği, denize ve ekosisteme zarar verebileceği ifade edildi. Rapordan öne çıkan bazı tespitler şu şekilde: “Tarama ve döküm faaliyetinin çevresel etkilerini önlemeyle ilgili bilgiler yetersiz ve bilimsel temele dayanmıyor. Deniz ve göl tabanından çıkarılacak 90 milyon m3 malzeme deniz dolgusu ve denize boşaltma seçeneklerinin nasıl uygulanacağı konusunda, yeterli ayrıntı ve bilimsel temele dayalı çevresel etkileri ve bunların azaltılmasına yönelik detaylı planlama yapılmamıştır.
 
‘EKONOSİSTEME ZARAR VERİR’
 
Marmara Denizi’ne boşaltılacak malzemenin çamur ve organik karbon değeri çok yüksek. Reaktif organik madde ve insan kaynaklı organik, metal kirleticilerin denize ve deniz ekosistemine zarar verme riski var. Karada bertaraf edilmesi gereken atıklar, ÇED raporuna göre denize doldurulmak istenmektedir.”