SYKP’den ‘Ekoloji Politik’ konferansı

img

İSTANBUL – SYKP, 9- 10 Kasım tarihleri arasında Şişli’de bulunan Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde “Ekoloji Politik” başlığıyla konferans düzenliyor.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), 9- 10 Kasım tarihleri arasında Şişli’de bulunan Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde “Ekoloji Politik” başlığıyla konferans düzenleyecek. Her iki gün 09.30’da başlayacak olan konferans akşam saatlerine kadar devam edecek. Konferansa Yunanistan, Almanya, Lübnan, Fransa gibi çok sayıda ülkeden siyasi parti ve ekoloji örgütü katılacak. İlk günün ilk oturumunda “Doğal Varlıkların Talanına Son” başlığı tartışmaya açılacak. İkinci oturumda “İklimi Değil Sistemi Değiştir”, üçüncü oturumda ise “Derelerimiz Özgür Akacak” başlığı tartışılacak. İkinci günün ilk oturumunda “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, ikinci oturumda “Ekoloji Mücadelesinin toplumsal ve Sınıfsal Boyutu” tartışıldıktan sonra üçüncü oturumda sonuç bildirgesi paylaşılacak. 
 
‘FİKRİ ORTAKLIK ZEMİNİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞACAĞIZ’ 
 
Yapacakları konferansa ilişkin konuşan SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, “Gerek Türkiye’de gerek dünyada ekolojik kriz artık geri dönülmez bir eşiğe dayanmıştır. Kapitalizm, liberal ekonomi, doğanın, insanın, emeğinin sömürüsünün dolayısıyla büyük bir yıkım ile karşı karşıya. Doğal olarak gezegenin kurtarılması için neoliberal ekonomi sisteme ve kapitalizme karşı etkin bir mücadele gerekmektedir” dedi. Türkiye’de ve dünyada çok sayıda çevre ve ekoloji mücadelesinin olduğunu sözlerine ekleyen Uğur, “Ancak bunların hem parçalı olması hem de basit bir burjuva sınırlarında yapıyor olmaları bu mücadeleyi etkin kılmamaktadır. Biz parti olarak bu mücadelenin bir toplumsal devrim mücadelesi vesilesi dolayısıyla kapitalizmin yıkımını ortadan kaldırmak için kapitalizmi ortadan kaldırmak gerektiğini düşünmekteyiz. Bu manada bütün çevreci ekoloji, doğa ve emeğin sömürülmesine itiraz eden güçleri bu konferansta bir araya getirip bir fikri ortaklık zemini oluşturmaya çalışacağız” diye konuştu. Uğur, konferansa katılım çağrısında da bulundu.