Petrol sızıntısı sahil kirliliğine neden oldu

img
İZMİR – Aliağa'da bir gemi söküm tesisinde yük gemisinden sızan petrol bazlı madde, Avcı Ramadan Parkı Sahil Şeridi’nde kirliliğine neden oldu.
 
İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan bir gemi söküm firmasında, 19 Ekim’de hurdaya çıkan bir yük gemisine ilişkin yapılan işlem sırasında petrol sızıntısı meydana geldi. Petrol, rüzgârın ve akıntının da etkisiyle, ilçe merkezindeki Avcı Ramadan Parkı Sahil Şeridi ile balıkçı barınağında birikti. Çevredeki kirliliği ve kötü kokuyu fark eden kişiler durumu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye yetkililerine bildirdi. Sızıntının meydana geldiği gemi söküm firması yetkilileri de, durumu özel bir atık temizleme firmasına bildirdi. İhbar üzerine bölgeye özel temizlik firması yetkililerinin yanı sıra, belediye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri geldi.
 
TEMİZLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
 
Firma yetkilileri ilk olarak, petrol sızıntısının çevresi bariyerlerle çevrildi. Ardından deniz süpürgesi denilen tekneler, atıkları temizledi. Kalan atıklar için denize petler bırakıldı. Sabahın erken saatlerinde gelen ekipler, temizlik çalışmalarını sürdürdü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu gemi söküm firması hakkında idari para cezası uygulanacağını ve olay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.