Hasankeyf'te tarihi kapı da taşındı

img
BATMAN - Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te bulunan tarihi eserlerin taşınması devam ederken tarihi kaleye çıkan yolda bulunan Roma Kapısı'nın birinci parçası taşındı. 
 
Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalma tehlikesi olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te taşıma işlemlerine bugün de devam edildi. Gün içinde İmam Abdullah Zaviyesi’nin eyvan kısmı yeni Hasankeyf yerleşkesindeki arkeoparka taşındı. Öğleden sonra ise Hollandalı mühendisler ile ortak yapılan çalışma sonucu 3 parçaya bölünerek taşınan Hasankeyf Kalesi'nin Orta Kapısı olan ve Roma Kapısı olarak anılan kale kapısının ilk parçası yeni yerine taşındı. 96 tekerlekli SPTM aracı ile dört kilometrelik yolun ardından yeni yerine taşınırken yol güzerhagında aracın elektrik tellerine çarpması sonucu bir süre bekletildi. Ardından mühendislerden birinin araç üstündeki kapıya çıkarak ayağı ile telleri kapıdan ayırması ise dikkat çekti. Taşıma işleminin ardından basına demeç veren Devlet Su İşleri (DSİ) 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, kapının ilk parçasının taşındığını belirtti. Tarihi eserlerin aynı yöntemler ile taşınacağını belirten Kösalı, "Yeni Hasankeyf yerleşkesine planlandığı gibi diğer eserlerin de taşınmasına önümüzdeki günlerde devam edeceğiz" dedi. 
 
Tarihi kapının diğer iki parçasının da devam edilmesi beklenirken taşınan tüm eserlerin beton üzerine kurulduğu görüldü.