Borucu: Orman yangınları savaş politikalarının devamıdır

img

İSTANBUL - Kürt illerinde çıkan orman yangınlarının devletin savaş politikasının devamı niteliğinde olduğunu belirten Ekolojist Serap Borucu, “Çözüm demokratik toplumun inşa edilmesidir” dedi.

Son dönemde başta Dersim olmak üzere birçok Kürt ilinde karşılaşılan orman yangınları sonucunda binlerce hektarlık alan küle döndü. Dersim’de çıkan orman yangınlarına herhangi bir müdahalede bulunulmamasının yanı sıra gönüllü söndürme ekipleri ve siyasilerin yangın bölgelerine gidişleri de engelleniyor. Bölgede yaşanan askeri çatışmalar sonucu çıktığı iddia edilen orman yangınlarını Ekolojist Serap Borucu değerlendirdi.
 
‘ORMAN YANGINLARI BİR SAVAŞ POLİTİKASIDIR’
 
Borucu, Kürt illerinde çıkan orman yangınlarının yeni olmadığını ve bunun devletin savaş politikasının devamı niteliğinde olduğunu belirtti. 2015 Haziran sonrası tek başına iktidar olamayan Erdoğan iktidarının faturayı Kürt coğrafyasına kestiğine dikkat çeken Borucu, “1990’larda Türkiye’ye ilişkin İnsan Hakları raporunda; işkence, faili meçhul cinayetler ve örgütlenme özgürlüğünün engellenmesinin yanı sıra zorla yerinden etme karşımıza çıkıyor. Zorla yerinden etme sadece insanların kuşaklardır yaşadıkları köylerin yok edilmesi anlamına gelmiyor. Köyler boşaltılırken kışlık erzaklar, hayvanlar, meyve sebze bahçeleri, tarladaki mahsuller yakıldı, insanlara dönecek yurt bırakılmadı. Bununla birlikte PKK gerillaları saklandığı gerekçesiyle yani güvenlik gerekçesiyle ormanlar köylerle birlikte ateşe verildi; bölgenin insansızlaştırılmasının yanında ekolojik yıkım da eklendi” dedi.
 
Borucu, “Orman yangınlarının savaş stratejisinin parçası olduğu; birçok insan hakları örgütü ve Avrupa  Birliği ilerleme raporunda yer buldu” diye aktardı.
 
‘DERSİM YANGINLARI DEVLETİN YOK ETME POLİTİKALARININ AÇIK İFADESİDİR’
 
2010 yılında 33, 2015 yılında ise binlerce hektarlık orman alanın yakıldığını aktaran Borucu, 2018’de çıkan orman yangınlarını geçmişte yaşanan süreçlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Borucu, “AKP iktidarının Kürdistan’da yurtsuzlaştıma, yok etme, göçe zorlama, asimile etme ve rant elde etme politikalarının sonucunun devamı olarak, güvenlik gerekçeleriyle ve askeri yöntemlerle ormanlarda yangın çıkarması, yangın çıkan ormanlara bölge halkının sokulmaması ve yangın söndürme çalışmalarının ya hiç yapılmaması ya da  gerekli araç eksikliği bahane edilerek yangının sürmesine göz yumulması son derece anlaşılır politikalardır. Özellikle Dersim gibi belirli illerde çıkarılan ve sürdürülen orman yangınları devletin yok etme politikalarını açıkça göstermektedir” diye belirtti.
 
‘ÇÖZÜM DEMOKRATİK TOPLUMUN YARATILMASIDIR’
 
Savaş stratejisiyle Kürt illerinde canlıdan arındırılmış insansızlaştırmayla yok edilmek istenen bir bölgenin devlet eliyle yeniden yaratılmak istendiğine dikkat çeken Borucu, “Yangınlara müdahale edilmemenin ve ettirilmemenin nedeni de budur. Bu durum Kürdistan’da devletin neden yangın çıkardığı, yangına müdahaleye izin vermediği, Batıda çıkan yangınlara neden derhal müdahale ettiğinin cevabıdır” diye konuştu. Devletin savaş politikalarının teşhir edilmesi gerektiğine vurgu yapan Borucu, “Barış için, demokratik toplumu inşa etmek için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Çözüm demokratik toplumun yaratılmasında yatıyor” şeklinde konuştu.