Uzundereliler yeniden JES nöbetinde

img
 
İZMİR - Uzundere'de açılmak istenen JES kuyularına karşı günlerce nöbet tutan mahalle sakinleri projeyi mahkemeye taşıyarak iptal ettirdi. Şirket yeniden "ÇED gerekli değildir" raporu alınca mahalle sakinleri yeniden nöbete başladı. 
 
İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere mahallesinde AKP'ye yakınlığı ile bilinen Adem Petrol şirketinin açmak istediği jeotermal kaynak kuyusu için İzmir Valiliği Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu vermiş ve buna karşı mahalle sakinleri günlerce nöbet tutmuştu.  
 
Ardından Valiliğin verdiği "ÇED gerekli değildir" raporunu mahalle sakinleri mahkemeye taşıdı. Bunun üzerine yargı süreci sona erene kadar alanda faaliyete başlamayacağını belirten şirket yetkilileri, çalışmalarını durdurdu. Mahalle sakinlerinin başvurusu üzerine İzmir 1. İdare Mahkemesi, yaklaşık 4 ay önce raporun “kanuna aykırı olduğu" nu belirterek projeyi iptal etti. Ancak aynı şirket, aynı bölgede 3 adet jeotermal kuyusu açmak ve Jeotermal Enerji Santrali (JES) kurmak için yeniden ÇED raporu aldı.
 
Yeniden ÇED raporu verilmesi üzerine mahalle sakinleri bir kez daha nöbete geçti. “Jeotermal, atom bombasının kardeşidir istemiyoruz” yazılı pankartı açan mahalle sakinleri, nöbetini sürdürüyor. 
 
‘HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ’  
 
Mahalle sakinlerinden Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği Başkan Yardımcısı İsmet Türkeli, daha önce mahkeme kararıyla projenin iptal edildiğini hatırlatarak, şirketin hukuku hiçe sayarak kuyu açmakta ısrarcı olduğunu söyledi. Türkeli, “Bu tür uygulamalar ve JES kararlarıyla tarım arazilerine, zeytin ağaçlarına ve insanlara zarar veriyorlar. Bu yüzden burada yeniden nöbet eylemine geçtik. Gerekli hukuki yolara başvuracağız. Böyle bir şeye de izin vermeyeceğiz. Kırsal bölgedeki yaşayan insanları iyi kötü kandırırız diye düşünüyorlar. İnsan sağlığını ve çevreye verdiği zararı hiçe sayarak bu tür uygulamalara devam ediyorlar. Bu olaydan sadece biz etkilenmeyeceğiz. 8 kilometrelik bir alana yayıldığını biliyoruz. Bu olay tüm İzmir'in sorunudur. Biz de tüm İzmir halkının desteklerini de belliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Nöbet,  şirketin projeden vazgeçeceği güne kadar devam edecek.