‘Dersim, 27 HES 145 maden projesi tehdidi altında’

img
DERSİM – Munzur Özgür Aksın Meclisi, Dersim’in 27 HES 145 maden projesi ile karşı karşıya olduğunu belirterek buna karşı mücadele çağrısını yineledi. 
 
Munzur Özgür Aksın Meclisi 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Munzur gözelerinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP ve CHP’nin Dersim Milletvekili adayları, Dersim Barosu ile çok sayıda kurum temsilcileri ile halk katıldı. Munzur Özgür Aksın Meclisi adına açıklama yapan Pir Zeynel Batar, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, 1972 yılında 133 ülkenin katlımı ile bugünün dünya çevre günü ilan edildiğini belirterek, kararı alan ülkelerin imzasını attığı kararlara uymadığını dünya genelinde çevreyle ilgili yıkımın sürdüğünü belirtti. 
 
DERSİM, 27 HES 145 MADEN PROJESİ TEHDİDİ ALTINDA
 
Batar, Dersim’de 27 HES, 145 adet madencilik projesi ile büyük bir tehdit altında olduğunu belirterek, “Munzur çayı, insanlığın ortak kültür ve mirasıdır. Hiç kimsenin inanç ve kültürümüzü yok etmeye hakkı asla yoktur ve olamaz. Yüzbinlerce yıldır özgür akan munzur çayı üzerinde yapılması planlanan baraj projeleri derhal iptal edilmelidir. Kapitalizm, parasına para katmak için sözde enerji bahanesiyle binlerce HES projesini, onlarca termik ve nükleer santrali, zehir saçan madencilik çalışmalarını, taş ocaklarını ülkemiz halkının başına ve doğasına bela etmeye, bir kanser virüsü gibi bütün vadilere ve yaşam alanlarımıza saldırıyor.”
 
Batar, Dersimlileri kültürel ve doğal mirasına zarar veren proje kararlarına karşı demokratik mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.
 
‘YAPILAN PROJELER YIKIMDIR’
 
Ardından konuşan HDP Dersim Milletvekili adayı Meral Hanbayat Yeşil de, yüzyıllardır Dersim doğası üzerinde yıkım ve talanın eksik olmadığını belirterek, AKP ile bunun daha da derinleştiğini kaydetti.  Dersim doğası üzerinde yapılan her projenin yıkım anlamını taşıdığını ifade eden Hanbayat, bu yıkım politikalarından dolayı yüzbinlerce insanın yerinden yurdundan edildiğini kaydetti. 
 
‘DEVLET DOĞAMIZI TAHRİP EDİYOR’
 
CHP Dersim Milletvekili adayı Mesut Coşkun ise Dersim’in bir bütünen baskı altında olduğunu, her türlü acıyı çektiğini söyledi. Coşkun, özelikle devlet tarafından doğalarının tahrip edildiğini vurgulayarak, buna karşı mücadelenin yükseltilmesi çağrısını yineledi. 
 
Dersim Baro Başkanı Barış Yıldırım da verdikleri hukuki mücadeleyi anlatarak, bundan sonra da talana karşı hukuksal mücadele vereceklerini yineledi.