Çam ağaçlarının kesilmesine itiraz

img
BALIKESİR - Burhaniye Çevre Platformu, çam ağaçlarının kesilmesine neden olacak inşaata karşı belediyeye itiraz dilekçesi verdi.  
 
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Rasim Yedikardeşler Çamlığı alanına yapılmak istenen iş merkezi ve konut projesinin iptal edilmesi için belediyeye itiraz dilekçesi verildi.  Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) üyeleri tarafından verilen dilekçede, belediyenin alanda bulunan 76 çam ağacını kökünden sökeceğine dikkat çekildi. Yerinden sökülerek başka yere taşınacak ağaçların yaşama şansının düşük olduğu kaydedilen dilekçede, “Küresel iklim krizinin kendisini yoğun olarak hissettirdiği ve buna bağlı olarak kuraklık, sel gibi doğal afetlerin yaşanmaya başladığı bu dönemde kuraklığın da selin de tek ilacı ağaçtır. Ağaçların sökülmesiyle oluşacak alana basında dile getirildiği gibi sadece yürüyüş yolları, parklar ve pastaneler yapmakla yetinilmeyecek, aynı zamanda alana çok katlı binalar dikilerek zaten ilçemizi hızla nefessiz bırakan yapılaşmaya yenileri eklenecektir” ifadelerine yer verildi. 
 
‘BAĞIŞ AMACI İLE ÇELİŞİYOR’
 
Projenin gerekçeleri arasında alanın “suç mahalline” dönüştüğü iddiasına yer verildiği belirtilen dilekçede, devamla şu ifadelere yer verildi: “Karara konu alan, Burhaniye’nin unutulmaz, saygıdeğer isimlerinden Taylı ailesinin, yeşil alan yapılması şartı ile belediyemize bağışladığı bir alandır. Alanın 35 yıllık çam ağaçları ile bezenmiş olması da bu şartın kanıtıdır. Ne mutlu ki dönemin yerel yönetimi Taylı ailesinin bu isteğine uymuş ve alanı çamlık olarak düzenlemişlerdir. Hem bağışı yapan Tayı ailesine hem de talebe uyan dönemin yerel yönetimine müteşekkiriz. Ancak, Belediye Meclisimizce alınan son karar bağışın amacı ile çelişmektedir ve kamu vicdanını derinden yaralayacak sonuçlar doğuracaktır.”