Cudi'den seslendiler: Yangınlar nefesimizi kesiyor

img
ŞIRNAK - Şırnak'ta devam eden yangınlara karşı yapılan açıklamada konuşan HDK Ekoloji Meclisi’nden Asrin Keleş, “Yangın hepimizin nefesini kesiyor. Bütün ekolojistleri Şırnaklıların mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” dedi. 
 
Şırnak'ın Cudi, Gabar ve Besta bölgelerinde bulunan ormanlık alanlarda aylardır devam eden orman yangınları protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekilleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi üyeleri, ekolojistler ve çok sayıda yurttaş, kent merkezine giden yol üzerinde Cudi Dağı bölgesini gören bir noktada bir araya gelerek, açıklama yaptı. Açıklamanın yapıldığı bölgede asker yoğunluğu dikkati çekti. 
 
YETKİLİLERİN ‘MEŞGULİYETİ’
 
Açıklamada konuşan HDK Ekoloji Meclisi’nden Asrin Keleş, kentteki ekoloji tahribatının Haziran ayında yoğunlaştığına dikkati çekti. Yangınların yaşam alanlarına kadar genişlediğini kaydeden Keleş, haber verilmesine rağmen son dönemde yaşanan yangınlara yetkililerin müdahale etmediğini belirtti. Yangının söndürülmesinin “meşguliyet” olarak görüldüğünü söyleyen Keleş, “Yaşam alanlarını korumak isteyen halk yangına müdahale etmiştir. Yetkililer, yangına müdahale eden halkı fotoğraflayıp, fişlemekle yetinmiştir" dedi. 
 
EKOLOJİSTLERE ÇAĞRI
 
Keleş, meyve ağaçlarının da kesildiğini anımsatarak, “Kesilen ağaçların nereye götürüldüğü ise büyük bir muamma” diye kaydetti. Tüm bunların yanı sıra termik santral ile de yaşam alanlarının tahrip edildiğini belirten Keleş, santral nedeniyle ağaçların kuruduğu, meyvelerin çürüdüğü ve toprağın kalitesinin düştüğünü dile getirdi. Keleş, “Şırnak’ta planlı ve doğrudan ekolojik bir talanın olduğunu” ifade etti. 
 
Keleş, “Köylerde kesilen ağaçlar satılmak üzere TIR’larla nereye taşınmaktadır, Orman Müdürlüğü imkanları neden Şırnak için de kullanılmıyor, Orman Müdürlüğü neden yangın söndürmeyi görev yerine meşguliyet saymaktadır, Silopi’de yer alan termik santralinin yanında sermaye dahil herkesçe konuşulan yeni termik santral planı nereye planlanmaktadır” diye sordu.  
 
Keleş, konuşmasının devamında şu çağrıda bulundu: “Şırnak’taki yangın hepimizin nefesini kesiyor, ekolojik talan hepimizi etkiliyor. Bütün ekolojistleri burada gerçekleşen ekolojik talana karşı mücadele eden Şırnak halkının mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz. Cudi tarihtir tarihi yakmayın.”
 
ÖZGÜNEŞ’TEN ÇAĞRI
 
Ardından konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ise, "Doğa yaşamdır, hayattır. Doğayı yakmayın, yaşamı yakmayın. Bizim sesimize siz de bulunduğunuz yerden ses verin" diye seslendi.