AB'den kayyım tepkisi

  • dünya
  • 10:22 19 Mayıs 2020
  • |
img
HABER MERKEZİ - AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell, kayyım atamalarıyla ilgili  hukuki yükümlülüklerini hatırlattığı Türkiye'ye "yerel demokrasilerin işleyişi önündeki engelleri kaldırma" uyarısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Muş’un Altonova belediyelerine yapılan kayyım atamalarına Avrupa Birliği’nden (ABD) tepki geldi.
 
DW Türkçe’de yer alan habere göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borell, Türkiye'de "muhalefet partilerine bağlı belediyelere karşı karar ve eylemlerin siyasi kaynaklı olduğu görünümü verdiği ve derin endişe yarattığı" mesajını verdi.
 
Borrell, son olarak 5 belediyeye daha kayyım atanması ile 2019 yılı ağustos ayından bu yana görevden alınan HDP’li belediye eşbaşkanı sayısının 45'e ulaştığına dikkat çekti. Borrell, "Buna ek olarak Mart 2019'daki yerel seçimlerden bu yana yüzlerce yerel siyasetçi, seçilmiş kamu görevlisi ve HDP'nin binlerce üyesi terörizm bağlantılı suçlardan gözaltına alınmış, diğer belediye başkanlarına karşı da soruşturmalar açılmıştır" dedi.
 
Yazılı açıklamada "Türk hükümetinin terörle mücadeleye meşru hakkı bulunmakla birlikte aynı zamanda bunu, kendi Anayasası ve Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel haklarla uyumlu bir şekilde yürütme sorumluluğunun da bulunduğu" hatırlatıldı.
 
Geniş terörle mücadele ya da suç kanunlarına dayanarak siyasi önlemler alınamayacağı mesajı veren Borrell, "Bu önlemler, seçilmiş yerel temsilcilere karşı yargı süreçlerinin aşırı kullanımı, nisan ayı ortasında Ankara ve İstanbul belediye başkanlarına karşı açılan soruşturma örnekleriyle de birleştiğinde, yerel demokrasinin uygun işleyişini ciddi bir şekilde zayıflatmaktadır" ifadesini kullandı.
 
AB yetkilisi, "Türkiye, Venedik Komisyonu'nun tavsiyeleri ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı çerçevesinde üstlendiği yükümlülüklerle uyumlu olarak yerel demokrasinin işleyişi önündeki engelleri ortadan kaldırmalıdır" dedi.