İran’da protestoculara ateş açıldı

img

HABER MERKEZİ- İran'da hükümet karşıtı protestolar devam ederken, Hamaney istifaya çağrıldı. Güvenlik güçlerinin ise protestoculara ateş açtığı belirtildi.

İran'da, düşürülen Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreni protestolara dönüştü. Başkent Tahran'da düzenlenen anma törenine katılanlar, 176 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili hükümetin sorumluluğunu gizlemesine tepki gösterdi. Anmanın ardından başlayan protestolar 3 gündür sürüyor.

KASIM SÜLEYMANİ’NİN POSTERLERİ YIRTILDI

Hawar Haber Ajansı'nın (ANHA) haberine göre, Tahran'ın yanı sıra farklı kentlerde de gerçekleşen protestolarda binlerce kişi sokağa çıktı. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'i istifaya çağıran protestocuların Ali Hamaney ve Kasım Süleymani posterlerini yırtarak yere attıkları görüldü.

GÖSTERİCİLERE ATEŞ EDİLDİ İDDİASI

Öte yandan İran güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açtığı bildirildi. İranlı gazeteci ve aktivist Masih Alinejad görüntüler paylaşarak İran'da bir protestocunun vurulduğunu belirtti. Alinejad'ın, "Suçu neydi? Düşürülen uçaktaki hayatını kaybeden 176 sivil için yas tutmak ve rejime öfkeli olmak" notuyla paylaştığı görüntülerde kanlar içinde bir protestocu görünüyor.

TAHRAN EMNİYETİNDEN YALANLAMA

Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, devam eden protestolarla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Rahimi, protestoculara karşı itidalli davranmaları yönünde polis memurlarına emir verildiğini, iddiaların aksine gerçek mermi kullanılmadığını söyledi.