NATO Savunma Bakanları Suriye gündemiyle toplanacak

img

HABER MERKEZİ- NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları 24-25 Ekim’de Brüksel’de toplantıda bir araya gelecek. Toplantının ana gündemi ise Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan gelişmeler olacak.

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları 24-25 Ekim’de Brüksel’de bir araya gelecek.

Toplantı hakkında açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ana gündem maddelerinden birinin Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan gelişmeler olacağını söyledi.

Suriye’nin tüm müttefikler için önem taşıdığına işaret eden Stoltenberg, bu çerçevede NATO’nun üye ülkelerin “açık ve dürüst” tartışmalar yürütmesi için platform görevi üstlendiğini ifade etti. Stoltenberg, savunma bakanlarının aynı zamanda DAİŞ’le mücadeleyi de ele alacağını belirterek, “IŞİD’e karşı elde ettiğimiz kazanımların korunması büyük önem taşıyor” dedi.

‘KİLİT ROL OYNUYOR’

NATO’nun terörle mücadele alanında kilit rol oynadığını kaydeden Stoltenberg, bu bağlamda Irak’taki eğitim misyonu ve Afganistan misyonunun önemine işaret etti.

Stoltenberg, NATO savunma bakanlarının aynı zamanda Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na (INF) ilişkin gelişmeler ışığında silahlanma kontrolünü ele alacağını ifade etti.