NATO’dan Soçi yorumu: Türkiye- ABD anlaşması önemli

img

HABER MERKEZİ - NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ve Rusya arasındaki Soçi anlaşması ile ilgili kendisine yöneltilen soruya karşılık, geçen hafta Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmanın önemine dikkati çekti. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki gelişmeler ve Rusya ve Türkiye arasında dün Soçi'de varılan anlaşmayla ilgili soruları da yanıtladı.
 
ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşma sonrasında bölgedeki şiddet olaylarının büyük ölçüde azalmasını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Stoltenberg, son gelişmelerin Suriye'de acil siyasi çözüm ihtiyacını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. 
 
Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın arasında imzalanan anlaşma konusunda yöneltilen bir soruya "ABD ile Türkiye arasında yapılan ortak açıklamayı memnuniyetle karşılıyorum. Bu açıklama üzerinden ilerleme kaydettik, şiddet büyük ölçüde azaldı. Suriye'deki krize siyasi çözüm bulma çabalarımızda bu temel üzerinden ilerleyebileceğimizi düşünüyorum” yanıtını verdi.
 
NATO'nun BM himayesindeki siyasi çözüm çabalarını desteklediğini belirten Stoltenberg, NATO'nun IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun bir parçası olduğunu ve IŞİD hilafetinin fiziki olarak sona erdirildiğini, bunun büyük bir başarı olduğunu savundu. IŞİD'le mücadelenin sona ermediğini sözlerine ekleyen NATO Genel Sekreteri, elde edilen kazanımların savunulmasının önemine dikkati çekti.
 
YARGIYA VARMAK ERKEN 
 
Soçi anlaşmasıyla ilgili soruyu cevaplayan Stoltenberg, Erdoğan ve Putin'in açıkladığı mutabakatın sonuçlarıyla ilgili bir yargıya varmak için erken olduğunu söyledi. Stoltenberg, Erdoğan ile yaptığı son görüşmede durumla ilgili ciddi endişelerini, tansiyonun tırmanması ve insani durumun kötüleşmesi riskiyle ilgili endişelerini paylaştığını, ancak aynı zamanda Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini de anladıklarını vurguladı.  Stoltenberg, "Son günlerde gördüklerimizin cesaret verici olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir siyasi çözüme doğru ilerlemenin mümkün olduğunu gösterdi. Siyasi çözüm için ilk önkoşul çatışmaların son bulması. Bu yolda devam etmemiz, çözüm çabalarını bunun üzerine kurmamız gerekiyor” diye konuştu.
 
GÖRÜŞ AYRILIKLARI KONUŞULACAK 
 
Suriye'nin Kuzey ve Doğusu konusunda NATO üyeleri arasında görüş ayrılıklarının herkesçe bilindiğini ifade eden Stoltenberg, "Bu yüzden toplanıyor, nasıl ilerleyeceğimizi masada oturup tartışıyoruz. Bu nedenle NATO'nun önemli iki üyesi ABD ve Türkiye'nin geçen haftaki anlaşması cesaret verici. Müttefikler arasında tüm sorunların çözüldüğünü, görüş ayrılıklarının sona erdiğini söyleyemem. Ama öncesinde bulunduğumuz noktayla karşılaştırdığımızda çok daha iyi bir noktadayız” dedi.