Sinn Fêin Milletvekili Maskey: Öcalan serbest bırakılmalı

  • dünya
  • 12:51 11 Haziran 2019
  • |
img

ANKARA - Sinn Féin Milletvekili Paul Maskey, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması gerektiğini belirterek, görüşmelerin yeniden başlaması çağrısında bulundu.

 
Sinn Féin Milletvekili Paul Maskey, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla kamuoyuna gönderdiği mesajları Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
Tecridin tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Maskey, "Tutuklu Kürt siyasi lider Abdullah Öcalan'ın tecridine son verilmesini isteyen Kürt siyasi mahkumlar ve eylemciler tarafından sürdürülen açlık grevinin sonuçlandığına dair son açıklamayı memnuniyetle karşıladık. Abdullah Öcalan'ın son zamanlarda yasal temsilcilerinden ziyaretlere izin verilirken, İmralı Cezaevi adasında kendisine karşı tecrit politikasının da tamamen sona ermesi gerekiyor” diye konuştu.
 
‘ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALI’
 
Maskey, bu konuda Türkiye hükümetine çağrıda bulundu. Maskey, çağrısında şunları kaydetti: "Sinn Féin Partisi olarak, Türkiye Hükümetine Abdullah Öcalan'ı derhal serbest bırakması için çağrıda bulunuyoruz. Uluslararası kamuoyunu, Türkiye Hükümeti ile Kürt halkının temsilcileri arasında müzakerelerin yeniden başlatılması talebini desteklemeye ve baskı grubu oluşturmaya çağırıyoruz.” 
 
‘ÇATIŞMA ÇÖZME İLE ADİL BARIŞ GELİR’
 
Kürt sorununa çatışmacı anlayışla yaklaşılmaması gerektiğini vurgulayan Maskey, “Yalnızca güvenilir, kapsayıcı bir çatışma çözme sürecinin kurulması, Türkiye'deki siyasi sorunları çözecek ve tüm vatandaşları için adil ve kalıcı bir barış getirecektir" dedi.