Erdoğan Ruhani'yle telefonda görüştü

  • dünya
  • 10:57 9 Haziran 2019
  • |
img
HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
 
İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Ruhani ile yaptığı telefon görüşmesinde Erdoğan, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı tek taraflı yaptırımları eleştirerek, bunu tasvip etmediklerini ve Türkiye’nin İran’la işbirliğine devam edeceğini ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin ve İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunlara değinerek, İran ve Türkiye’nin ikili işbirliğini genişleterek, bölgenin istikrarı ve güvenliği konusunda büyük rol üstlenebileceğini kaydetti.
Başta ekonomi olmak üzere çeşitli sektörlerde işbirliğinin genişletilmesi için çabaların arttırılmasının altını çizen Erdoğan, ikili ticarette ulusal para biriminin kullanılmasının önemine değindi.
 
RUHANİ’DEN ‘ORTAK SINIR GÜVENLİĞİ' VURGUSU 
 
Görüşmede, Türk halkı ve devletinin bayramını tebrik eden Cumhurbaşkanı Ruhani ise İslam dünyasının iki güçlü ve etkili ülkesi olan Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerinin geliştirilmesinin bölge istikrarı ve güvenliği için önemli olduğunu söyledi. Ruhani, bölgedeki terörizmle mücadele ve ortak sınırlarda güvenliğin arttırılması konusunda işbirliğinin arttırılmasının gerekliliğinin altını çizdi.
 
Sudan, Libya, Yemen ve Afganistan’da insanların öldürülmesinden üzüntü duyduğunu ifade eden İran Cumhurbaşkanı, İran ve Türkiye’nin diğer dost ülkelerle birlikte İslam dünyası ve bölge ülkelerinin sorunlarını çözebileceğini kaydetti.
 
Ruhani, İran-Türkiye işbirliğinin terörle mücadele sahasında gelişmesi gerektiğine işaret ederek, iki ülke ortak sınırlarının güvenliğinin artmasının önemli olduğu belirtti.