HDP heyeti CPT ile tecridi görüştü

  • dünya
  • 09:48 12 Nisan 2019
  • |
img
HABER MERKEZİ - Batman Milletvekili Feleknas Uca ve Avrupa Konseyi Temsilcisi Fayik Yağızay'dan oluşan HDP heyeti, Öcalan üzerindeki tecrit ve süren açlık grevleri konusunda Strasbourg’ta CPT yetkilileriyle görüştü.
 
HDP heyeti, İmralı’ya acilen bir heyetin gönderilmesi ile tecridin kaldırılmasına yönelik talepleri iletmek ve süren açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Avrupa Konseyi’ne (AK) bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) yetkilileriyle Fransa'nın Strasbourg kentinde bir görüşme gerçekleştirdi. Heyette HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ve HDP Avrupa Konseyi Temsilcisi Fayik Yağızay yer aldı.
 
Görüşme sonrasında bilgi veren Fayik Yağızay, Kürt halkının CPT’ye yönelik eleştirilerini ve görevini yapma çağrısını yetkililere ilettiklerini söyledi. Yağızay, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlayan, siyasi tutsaklar ve dünyanın birçok yerinden katılımlarla binlerce kişiye ulaşan açlık grevi eylemlerinin temel şiarı olan ‘tecridin kırılması’ talebini CPT yetkililerine tekrar hatırlattıklarını ifade etti.
 
Yağızay, “Kürt halkının insani talebinin CPT’nin görev ve yetki alanına girdiğini dile getirdik. Bundan dolayı da CPT yetkililerine bir an önce soruna çözüm bulmaları yönündeki çağrıyı yineledik” diye konuştu.
 
CPT YETKİLİLERİ ELEŞTİRİLERİ 'HAKSIZ' BULDU!
 
HDP Avrupa Konseyi Temsilcisi Yağızay’ın verdiği bilgiye göre, CPT yetkilileri ise yöneltilen eleştirileri ‘haksız’ buldukları dile getirdi. Türkiye’deki insan hak ve özgürlükleri alanındaki ihlallere karşı kalıcı çözüm üretmeye çalıştıklarını belirterek kendilerini savunan CPT yetkilileri, Türk devlet yetkilileri ile sürekli irtibat halinde olduklarını kaydetti.