BM raportöründen Türkiye’ye ‘yargı bağımsızlığı’ eleştirisi

  • dünya
  • 16:29 6 Şubat 2019
  • |
img
CENEVRE - BM Yargı Bağımsızlığı Özel Raportörü Diego Garcia-Sayán, Gülen Cemaati’ne üye olduğu gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan yargıç Murat Aslan üzerinden Türkiye’ye dair yargı bağımsızlığı ile insan haklarının eşit ve etkili biçimde kullanılması noktasında endişeleri olduğu eleştirilerinde bulundu.
 
Birleşmiş Milletler (BM) Yargı Bağımsızlığı Özel Raportörü Diego Garcia-Sayán, Gülen Cemaati’ne üye olduğu suçlamasıyla 2016 yılında tutuklanıp, 10 yıl hapis cezasına mahkûm edilen yargıç Murat Aslan’ın yargılamasıyla ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
 
Son dönemlerde Türkiye’de yargı mensuplarına ve avukatlara yönelik saldırı ve tehditlerin arttığına dikkat çeken Raportör Garcia-Sayán,  “yargı bağımsızlığı ve insan haklarının eşit ve etkili biçimde kullanılması noktasında endişelerinin olduğunu” belirtti.
 
Yargıç Arslan’a karşı yürütülen yargı sürecinin şeffaf olmadığına vurgu yapan Garcia, “Yargıç Arslan aleyhindeki işlemlerin, Türkiye'de yargının bağımsızlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Çünkü diğer hakimler, disiplin veya cezai işlemlere maruz kalmaktan korktukları için adli bağımsızlıklarını ve ifade özgürlüğünü kullanmaktan çekinebilirler” dedi.
 
Arslan’ın 2017 yılında Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü'ne layık görüldüğünü hatırlatan Garcia, Türk yetkililerin Arslan’a adil bir temyiz süreci sunması gerektiğini söyledi.  
 
Garcia, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası özellikle insan hakları ihlalleri ve yargı bağımsızlığı konusunda birçok kez Türkiye’ye endişelerini ifade ettiklerini de sözlerine ekledi. 
 
Garcia, Türkiye’nin Arslan ile ilgili adil bir temyiz sürecini işletmesi gerektiğini kaydetti.