Af Örgütü'nden Mohammad Reza Haddadi için kampanya

  • dünya
  • 13:39 5 Kasım 2018
  • |
img
ANKARA - 15 yaşında bir çocukken, sorgu sırasında baskı altında suçlamaları kabul etmesi nedeniyle İran yargısı tarafından idamla yargılanan Mohammad Reza Haddadi için Uluslararası Af örgütü twitterde kampanya başlattı. Haddadi'nin idam hükmü 6 kez ertelenmişti. 
 
Mohammed Reza Haddadi, 2004 yılında, İran'da, henüz 15 yaşındayken ölüm cezasına çarptırıldı. Uluslararası kamuoyu baskısı nedeniyle Haddadi'nin idam hükmü 6 kez ertelendi. Haddadi, gençliğinin 14 yılını dayanılmaz bir endişe ve travma halinde idam edileceği günü bekleyerek geçirdi.
 
İlk tutuklandığında Haddadi, sorgu sırasında ağır baskı altında suçlamaları kabul etmiş fakat daha sonra ifadesini geri çekerek, üzerine atılı suçlamaları yalnızca diğer iki davalının baskısıyla kabul ettiği beyan etmişti. Daha sonraları, söz konusu iki sanık da Haddadi'yi suçla ilişkilendiren ifadelerini geri çekti. 
 
Haddadi, hala idam ile karşı karşıya. Konuya dair açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, Haddadi'nin büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğunu belirterek, İran'ın 18 yaşından küçük çocuklar için idam kararı almasını utanç verici olarak niteledi. Af Örgüt, bu durumun evrensel insan hakları yasasına da aykırı olduğunu ifade etti. 
 
Uluslararası Af Örgütü, Haddadi için yaptığı çağrıda, şunlara yer verdi: "Mohammed Rza Haddadi'nin idamını durdurmak için İran dini lideri Ayetullah Hamaney (@khamenei_ir) ve Dış İşleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif'e (@JZarif) tweet atın."
 
Tweet atacak kullanıcılar için hashtag şu şekilde: #MohammadRezaHaddadi #nodeathpenalty 
 
BM ÇAĞRI YAPMIŞTI
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu da, İran'da 18 yaşının altında tutuklanıp idama mahkum edilen 85 tutuklu olduğunu ifade ederken, geçtiğimiz Çarşamba günü İran'ın başkenti Tahran'a çocuk idamlarını derhal feshetmesi için acil çağrıda bulundu.