İlk göçmen dalgası Mexico City'ye ulaştı

  • dünya
  • 10:47 5 Kasım 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - ABD’ye sığınma talebiyle yola çıkan ilk mülteci kafilesi dün Mexico City’e ulaştı. Mültecilerden bin 700’ünün iltica başvurusu kabul edildi.
 
Meksika içinden ABD'ye sığınma talebiyle yürümekte olan ilk mülteci kafilesi, dün Mexico City'ye ulaşarak, geçici barınma merkezi olarak belirlenen spor stadyumuna yerleşti.
 
Meksika hükümetinin verdiği bilgiye göre; geçtiğimiz Cumartesi yaklaşık 2 bin 800 iltica başvurusu yapılırken, başvuruda bulunanlardan bin 700’ü kabul edildi. Başvurusu kabul edilenler  stadyuma yerleştirilirken, başvurusu kabul edilmeyen bin 100 kişi ise sınır dışı edildi. İltica başvurusu kabul edilenler için şehir yönetimi tarafından stadyumda sağlık hizmetleri çadırı ve aşevi kuruldu.
 
ABD hükümetinin Meksika hükümetine, mültecilerin ilerleyişinin durdurulması ile ilgili yaptığı baskı sonucunda, Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto Meksika'ya ulaşan mültecilere, Güney Chiapas ve Oaxaca'ya sığınma talebinde bulunmaları karşılığında geçici kimlik belgeleri ve iş teklif etti. Teklifi kabul edip iltica başvurusu yapanlardan başvurusu kabul edilenler, otobüslerle stadyuma taşındı.
 
Önünde kongre seçimleri olan ABD Başkanı Donald Trump, kafilelerin yürüyüşleri ile ilgili defalarca uyarılarda bulunmuş, binlerce askeri Meksika sınırına yığmış, dikenli teller arkasında beklemelerini emretmişti. Kafilelerin farklı yollardan yürüyüşleri ise hala devam ediyor.