FT ve NYT: Albayrak'ın bakanlığı yatırımcıları alarma geçirdi

  • dünya
  • 10:17 10 Temmuz 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - Financial Times gazetesi, Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olmasını değerlendirdi. Gazete, bu durumun Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdiğini yazdı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinede damadı Berat Albayrak’ı Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması dünya basınında geniş yer buldu. İngiliz gazetesi Financial Times yatırımcıların Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olmasını iyi karşılamayacağı yorumunu yaptı. New York Times da bu atamanın finans piyasalarını tedirgin ettiğini kaleme aldı. .
 
‘ALBAYRAK’IN ATANMASI ALARMA GEÇİRDİ’
 
Financial Times, “2004’te Erdoğan’ın kızıyla evlenen Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olması, Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi” yorumunda bulundu.  Devamında ise şunlara yer verildi: “Seçim kampanyası süresince Albayrak hükümeti düşürmek için dış güçler tarafından yapılan operasyon sonucu Türk Lirasının değer kaybettiği uyarısını yapıyordu. Yatırımcılar ise Türk Lirasının mevcut durumunun fazla ısınan ekonomi ve faiz oranlarının yeteri kadar yüksek olmaması sonucu olduğunu savunuyor.”
 
‘KABİNE ERDOĞAN DOSTU’
 
Haberde kabinenin açıklanmasının ardından Türk Lirasının hızlı bir şekilde düştüğü ve Amerikan doları karşısında yüzde 3.8 değer kaybettiği belirtildi. Gazete, Hollanda Bankası ABN Amro’dan Nora Neuteboom’un şu görüşlerine de yer verdi: “Bu kesinlikle umduğumuz bir şey değildi. Piyasalar kabinenin açıklanmasını bekliyordu ve verilen mesaj açık: Bu kabine piyasa dostu değil, Erdoğan dostu.”
 
AĞBAL VE ŞİMŞEK’E YER VERİLMEDİ
 
Maliye Bakanlığı yapmış ve son olarak ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’a yeni kabinede yer verilmemiş olmasına da dikkat çeken Financial Times, gelişmekte olan ekonomiler uzmanı İnan Demir’in yorumuna da yer verdi. Demir, Şimşek ve Ağbal’ın stres dönemlerinde faiz artırma yönünde görüş belirten isimler olduğuna ve artık böyle zamanlarda orada olmayacaklarına dikkat çekerek, “Kabineye alınmaları Erdoğan tarafından, piyasanın endişelerini dikkate aldığını gösteren bir işaret olurdu” dedi.
 
Erdoğan’ın yüksek faize yıllardır sert şekilde karşı çıktığını belirten Financial Times, Türk Lirasının 2018 başından bu yana dolar karşısında yüzde 17 değer kaybettiğini de hatırlattı.
 
‘HÜKÜMET BORÇ YÜKÜ ALTINDA’
 
New York Times da Albayrak’ın atanmasının finans piyasalarının tedirgin ettiğini ve tek bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanmasına yönelik endişeleri artırdığını yazdı. New York Times’ın haberi şöyle devam ediyor: “Hükümet, büyük altyapı projeleri için alınmış borç yükü altında. Bu projelerin çoğu Erdoğan ve müttefikleriyle bağı olan firmalarca yapılıyor. Türkiye’nin ekonomisi geçen yılki yüzde 7,4 büyüme oranıyla hâlâ en hızlı büyüyen ekonomilerden ancak Türk Lirası, yatırımcı ve kredi verenlerin endişelerinin bir yansıması olarak son zamanlarda değer kaybetti.”
 
Gazete kabinedeki isimlerden yalnızca 4’ünün seçilmiş siyasiler olduğuna, geri kalanların bürokrat olduğuna dikkat çekti.