Esad: Suriye’deki tek bir Türk askeri bile işgali temsil ediyor

  • dünya
  • 11:25 10 Mayıs 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye'nin Efrin’e yönelik saldırıları ve Suriye’deki varlığı için, "Öncelikle, bu bir saldırganlık, bir işgal. Suriye topraklarındaki tek bir Türk askeri bile işgali temsil ediyor" dedi. 
 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Yunan gazetesi Kathimerini’ye kapsamlı bir röportaj verdi. Esad Türkiye’nin Efrin’e yönelik saldırılarını “işgal” olarak değerlendirdi kimyasal silah iddialarını da reddetti. 
 
Gazetecinin “Türkiye hakkında ne diyeceksiniz? Türkiye ülkenizin bir kısmını istila etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la eskiden iyi bir ilişkiniz vardı. Bu ilişki şu an ne durumda?” sorusuna Esad şu yanıtı verdi: “Öncelikle, bu bir saldırganlık, bir işgal. Suriye topraklarındaki tek bir Türk askeri bile işgali temsil ediyor. Bu, Türk halkının bizim düşmanlarımız olduğu anlamına gelmez. Sadece birkaç gün önce Türkiye’den siyasi bir heyet ziyarete geldi. Genel olarak Türkler ile Erdoğan arasında ayrım yapmalıyız.”
 
‘ERDOĞAN SALDIRGAN TARAF OLDUĞUNU ARTIK GİZLEYEMİYOR’
 
Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında Suriye’de yeni saldırılar düzenleneceği yönündeki sözlerini de şöyle değerlendirdi: “Aslında Erdoğan savaşın başından bu yana teröristleri destekledi. Fakat o zaman ‘Suriye halkını korumak’, ‘Suriye halkını desteklemek’, ‘sığınmacıları desteklemek’ gibi sözlerin arkasına saklanabiliyordu. Kendisini insani bir cumhurbaşkanı gibi sunabiliyordu. Şimdi koşullar nedeniyle, maskesini çıkarması ve saldırgan olduğunu göstermesi gerekti ve bu iyi bir şey.”
 
‘ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI ÇIKMAZ’
 
Türkiye’nin yanı sıra Suriye’de asker bulunduran ABD ve Fransa’yı da uluslararası hukuku çiğnemekle suçlayan Esad, Suriye’den bir üçüncü dünya savaşı çıkacağı iddialarına inanmadığını kaydetti. Esad, Rusya’nın böyle bir ihtimal karşısında aklıselim bir tutum sergileyeceğini söyledi.
 
‘KİMYASAL İDDİALARI SAÇMALIK’
 
Esad, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye düzenlediği hava saldırıları ve saldırılara gerekçe gösterilen kimyasal silah iddialarına ilişkin de, “İlk olarak 2013’te teslim ettiğimizden beri elimizde kimyasal cephane yok ve ilgili uluslararası kurum bunun hakkında bir dizi araştırma yaptı. Ve elimizde hiç olmadığı açık ve belgelendi” dedi. Esad, kimyasal silah iddialarını “saçmalık” olarak niteledi.