Savaş tüm sınırda sürüyor: TSK ve bağlı güçler kayıp veriyor

img

GİRÊ SPÎ – Kuzey ve Doğu Suriye’nin Girê Spî ve Serêkaniyê kentlerine saldıran TSK ve himayesindeki ÖSO güçler, savunma karşısında ilerleyemiyor. QSD’nin savaşı tüm sınır hattına yaymasıyla Türkiye sınır karakollarında kayıplar veriyor. 

 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı saldırılar 3’üncü gününe girdi. Uzun bir süredir saldırı hazırlığı yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), kullanmak üzere adına Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) verdiği selefi gruplarla birlikte harekete geçti. TSK ve ÖSO’nun saldırılarına Demokratik Suriye Güçleri (QSD) meşru savunma yaparken, sınır hattı boyunca şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 
 
Sınır hattının tamamı savaş alanına dönüşürken, özellikle Girê Spî ve Serêkanîyê ağır saldırılar yapılıyor. Obüs ve havan başta olmak üzere ağır silahların kullanıldığı ilçelerde, ilerleme kaydedilmediğinde savaş uçakları devreye giriyor. Sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı saldırılarda çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği bir o kadar da yaralı olduğu belirtiliyor. 
 
QSD güçleri ise sınırın tüm hattını savaş alanına çevirerek, Qamişlo, Dêrbesiye, Derik, Kobanê, Amûdê ve Şêxler gibi birçok yerde eylemler yapıyor. Sınır hattında TSK’ye ait birçok zırhlı araç imha olurken, asker ve ÖSO gruplarında kayıplar var. 
 
GİRÊ SPÎ
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de Cizîr ve Kobanê bağlantısını sağlayan Girê Spî stratejik bir önemde bulunuyor. Rakka’ya açılan kapı olarak da bilinen Girê Spî, Suriye rejiminin BAAS politikalarına maruz kalarak, demografisi değiştirildi. Suriye savaşının başlarında ise El Nusra ve ÖSO gibi grupların denetimine geçen kent, daha sonra DAİŞ’in sahneye çıkması ile birlikte ona teslim edildi. 2015’te QSD güçleri tarafından kurtarılan kent, o günden bu yana Türkiye’nin hedefinde. Her seferinde bölgeye girmek isteyen Türkiye, burada oluşturacağını söylediği “Güvenli bölge” söylemi ile demografik yapıyı yeniden değiştirmek istiyor. Şimdiye kadar kent merkezini ve çevresini bombalayan TSK, sivil yaşam yerlerini hedef alarak, ölümlere yol açıyor. 
 
NE AMAÇLANIYOR
 
Uçak bombardımanı yanı sıra operasyonda kullanılan ÖSO gruplarıyla karadan ilerlemeye çalışan Türkiye, Akçakale Sınır kapısının hem doğusundan hem de batısından kente girmek istedi. QSD güçlerinin savunması üzerine geri çekildi. Kentin batısında bulunan Yapsê Köyü’ne giren Türkiye destekli güçlerle QSD güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Ağır darbe alan ve bir tankı imha edilen piyon güçler geri çekildi. TSK ve piyonları köyü alarak, Kobanê ve Girê Spî yolunu kesmek istiyor. Kentin doğusunda ise Bir Aşık Köyü’ne yoğun bir saldırı gerçekleştiren TSK ve ÖSO, bu alanda ise Siluk ve Girê Spî’nin bağlantısını koparmaya çalışıyor. Yer yer ise DAİŞ ve diğer grupların hücre yapılanması devreye girerken, kimi arada kalan köylere saldırılar yapılıyor. Her iki güç arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. 
 
SERÊKANÎYÊ
 
Saldırılardan ilk nasibini alan yerlerden biri ise 2013’te El Nusra’nın yenildiği Serêkanîyê bulunuyor. Ceylanpınar’ın karşısında bulunan Serêkanîye’de önemli bir Arap nüfusu bulunuyor. Bu alanda QSD’ye büyük bir destek veren Arap halkı, Türkiye’nin saldırılarına karşı topraklarını can havliyle savunuyor. Ön cephelerde önemli oranda Arap savaşçılar yer alıyor.
 
Bu alanda özellikle gizli hücre yapılanmaları ile sonuç almaya giden TSK, burada da QSD güçleri karşısında zorlanıyor. Kentin hem batısından hem de doğusundan girmeye çalışan TSK ve ÖSO’ya obüs ve uçaklar eşlik ediyor. Sınır karakollarını hedef alan QSD güçleri ise operasyon güçlerine ağır kayıplar verdiriyor. Türkiye, burada da sivil yaşam yerlerini hedef alıyor. 
 
TÜM SINIR SAVAŞ ALANI
 
QSD güçleri savaşı bir alan ile sınırlı tutmayarak, tüm sınırda meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Özellikle Cizîre bölgesinin Qamişlo, Derbesiye ve Derik güçleri ile Kobanê’de hem ağır silahlarla hem de hafif silahlarla sınırda konuşlu bulunan birliklere etkili eylemler gerçekleştiriyor. QSD’nin savaşı tüm sınıra yayması Türkiye’nin planlarını bozarken, tüm hattın savaş alanı olması büyük bir tedirginlik de yarattı. 
 
HALKLAR AYAKTA
 
Bunun yanında sınıra akın eden Kuzey ve Doğu Suriye halkları ise, cephelerde savaşan çocuklarının yanında duruyor. Birçok merkez ve sınırda yürüyüşler gerçekleştiren halklar, “Bijî berxwedana Rojava” sloganlarını atarak, gece ve gündüz eylemler gerçekleştiriyor.  
 
MA / Nazım Daştan