Suriye savaşında yeni eşik: ABD’den askeri müdahale sinyali

img

ANKARA - Suriye’nin Duma bölgesinde sivillere karşı kimyasal saldırı olduğu iddiası savaşın yeni bir eşiğe taşınması ihtimalini de beraberinde getirdi. ABD askeri müdahale sinyali verirken, Rusya girişimi “tehlikeli ve yanlış” bulduğunu açıkladı. 

Suriye’de Türkiye’nin de Astana’daki garantör rolü çerçevesinde girişimleri ile büyük oranda muhaliflerden arındırılan ve boşaltılan Guta’ya bağlı Duma bölgesinde sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı iddiası savaşı yeni bir eşiğe doğru taşıdı. ABD Başkanı Donald Trump’un saldırı sonrası Esad yönetimini sert sözlerle hedef almasının ardından bu kez ABD Savunma Bakanı Jim Mattis askeri müdahale sinyali verdi. 
 
ASKERİ MÜDAHALE SİNYALİ
 
Mattis yaptığı açıklamada, Esad yönetimine verilecek cevaplar arasında askeri yöntemlerin de bulunduğunu söyledi. Mattis askeri müdahale de dahil “hiç bir seçeneği” dışlamadığını sözlerine ekledi. 
 
RUSYA UYARIDA BULUNDU
 
Rusya’dan da olası bir askeri müdahale karşı uyarı niteliğinde açıklamalar gelmeye başladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, olayı bir provokasyon olarak nitelendirdi ve Rusya’nın bu konuda daha önce uyarılarda bulunduğunu açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde silahlı grupların denetimindeki son yer olan Duma'da düzenlenip onlarca kişinin ölmesine yüzlerce kişininse yaralanmasına yol açtığı söylenen kimyasal saldırı iddiaları hakkında bir araştırma yürütülmeden sonuca varıp belirli tarafları suçlamanın yanlış ve tehlikeli olduğunu söyledi ve uyarıda bulundu. 
 
VİETNAM’DA SİYASİ ÇÖZÜM DEKLARASYONU 
 
Bu hareketlilik ilk kez bu düzeyde Rusya ve ABD’yi Suriye sahasında karşı karşıya getirdi. Oysa geçtiğimiz yılın Kasım ayında Vietnam’da bir araya gelen Putin ve Trump Suriye’de siyasi çözüm yolu bulunması, tarafların karşı karşıya gelmekten kaçınması, sorunun Cenevre görüşmelerinde tüm tarafların katılımı ile çözülmesi gibi konularda anlaşmaya vardıklarını açıklamışlardı. Ancak o tarihten itibaren Rusya destekli Esad rejimi bir çok alanda kontrol sağlarken, Rusya’nın desteğini alan Türkiye’nin önce Cerablus ardından Efrin’e yönelik saldırıları siyasi çözüm imkanlarını da büyük ölçüde darbeledi. 
 
ABD MÜDAHALE SİNYALİ VERDİ
 
Bütün bu gelişmelere ABD’de de şimdiye kadar seyirci kaldı ve en son ABD Başkanı Trump, Suriye’den çekilebileceklerini açıklamıştı. Ancak, kısa süre önce Suriye’den çekileceğini açıklayan ABD şimdi Suriye hükümetine yönelik askeri müdahale seçeneğini masaya yatırmış durumda. 
 
MA / Kenan Kırkaya