Hayvancılıkla uğraşan köylüler kış hazırlıklarına başladı

img

HAKKARİ – Hakkari’nin köylerinde yaşayan ve geçimlerini hayvancılıkla sağlayan yurttaşlar sonbaharın gelişiyle birlikte kış hazırlıklarına başladı. İlkbahar ayları boyunca topladıkları otları köye taşıyan köylüler, imece usulüyle otları patostan geçirerek öğütüyor. 

Hakkari'nin köylerinde yaşayan yurttaşların kış hazırlıkları sürüyor. Merkeze bağlı Işıklı (Nîşe) köyünde yaşayan yurttaşlar yaz boyunca Kanî Mehan, Dêrzengil, Çarkêla ve Helyê Qorînê yaylalarında biçtikleri otları köye taşıdıktan sonra bu kez de patosla öğütüyor. 
 
‘ŞİMDİ PATOS ZAMANI'
 
Köydeki bütün işleri dayanışma içinde yaptıklarını belirten köylülerden Mışehti Dayan, “Hayvanlarımıza kışın vermek için yaylalarda ot biçtik. İlkbaharda biçtiğimiz otları sonbahar gelmeden araçlar ile köy merkezine taşıyoruz. Bu dönemlerde yaptığımız işlerin masrafı çok oluyor. Bir köylünün tek başına bu işlerin üstesinden gelmesi çok zor. Bu nedenle köylüler olarak imece usulü çalışıyoruz. Köyde sürekli birbirimize yardımcı oluyoruz” dedi. 
 
'HAYVANCILIK ARTIK PARA ETMİYOR'
 
Köyden 15 kişinin kendisine ait yaklaşık 2 bin bağ otu patosta öğütmek için yardıma geldiğini belirten Ayaz Dayan adlı yurttaş ise, “Bu köylerde bütün gelirimiz küçükbaş hayvanlardır. Maalesef her şeye zam geldiğinden hayvancılık da artık çok masraflı bir iş olmaya başladı. Bir koyunun beslenmesi bizlere 700 TL'ye mal oluyor ama sattığımızda bunun karşılığını alamıyoruz. Yılın bu zamanında da kışa hazırlanmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Bugün köylülerimizin tümü bana yardıma geldi. Yarın başka bir kişiye gideceğiz. Birbirimize yardımcı olarak işlerimizi yapıyoruz” diye konuştu. 
 
‘KAZANCIMIZ MAZOTA GİDİYOR’
 
Yılın bu mevsiminde tek işlerinin patos ve otları köyün içerisine getirmek olduğunu ifade eden köylülerden Rahmi Dinçer de, "Benim traktörüm olduğu için köylülerin otlarını patosta öğütüyorum. Yılda sadece 2 ay işim var. Ancak artan mazot ve parça fiyatları bizi perişan etti. Mazotun litresini 6.5 TL'ye satın alıyorum. Traktörümle bütün Lêwin mıntıkasında bulunan Kaval (Qewal), Elmacık (Nispas), Cevizli (Bêtkat), Geçitli (Peyanis) Işıklı (Nîşe) ve diğer köylerde dolaşarak ilkbaharda tarla ekiyoruz sonbaharda da patos yaparak geçiniyoruz. Günlük yevmiyemiz bin TL'dir. Mazot fiyatından dolayı kazancımın yarısı yakıta gidiyor. Bunun yanında parça ve diğer giderler ile birlikte bize fazla bir şey kalmıyor. Yaklaşık 20 gün sonra artık işimiz bitecek. Gelecek bahara kadar artık işsiz güçsüz oturacağım” dedi. 
 
‘YILADIR BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLUYORUZ'
 
10 yaşından itibaren köyde çobanlık yaparak ailesini geçindirdiğini söyleyen Hacı Dayan adlı köylü, yıl içerisinde tarlalarda verim alamadıklarını belirtti. Dayan, "Köylerde bu yıl genel olarak ekilen bütün bahçelerde bir hastalık musallat oldu ve hiçbir ekinimizden verim alamadık. Köyde bir domatese, bir salatalığa hasret kaldık. Bunun yanında birçok bölgede olduğu gibi hayvanlarımızdan da birçoğu hastalıktan telef oldu. Biz şuan kış hazırlıklarına başladık. Köyümüzde yılardan beridir işlerimizi imece usulü ile yapıyoruz. Ekin dönemi ve sonrasında hep birlikte çalışırız. Bizler böyle yapmazsak işi bir kişi tek başına asla yapamaz” dedi.
 
‘OTLAR ATLARLA TAŞINIYOR’
 
Bir taraftan köylüler patos işinde çalışırken bir taraftan da köyün tarlalarında yaz boyunca ekilen yoncalar atlarla köye taşınıyor. Köylülerden Ercan Dayan, köyde herkesin bir iş yaptığını kendisinin de atla köye ot taşıdığını söyledi. 
 
MA / Hamza Gündüz

Diğer başlıklar

03/07/2019
20:32 Ankara Kadın Platformu: Tecavüzcü Hasan Bilgili tutuklanana kadar mücadeleye devam
03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti