Iğdırlı esnaflar: Ecevit döneminde bile böyle bir kriz yoktu

img
IĞDIR - Giderek kötüleşen ekonomi yüzünden dükkan kiralarını bile ödeyemez duruma geldiklerinden yakınan Iğdırlı esnaflar, Bülent Ecevit döneminde bile böyle bir ekonomik kriz yaşamadıklarını vurgulayarak, kepenk indirme noktasına geldiklerini ifade etti.
 
Günden güne etkisini daha da hissettirmeye başlayan ekonomik kriz, Iğdır esnafını da vurdu. Kentteki esnaflarından bir bölümü iflas edip kepenk indirirken, geri kalanlar ise kiralarını bile ödeyemez durumda. Son 30 yılın en kötü dönemini geçirdiklerini dile getiren esnaflar, yaşadıkları sıkıntıları anlattı.
 
‘BU KADAR BÜYÜK KRİZ YOKTU'
 
27 yıllık esnaf olduğunu söyleyen Necmettin Uysal, esnaflar olarak özellikle son dört yıldır çektikleri sıkıntıları geçmişte hiçbir dönemde yaşamadıklarını belirtti. Uysal, öyle ki “Bülent Ecevit döneminde bile böylesi bir sıkıntı çekmediklerini” ifade eti.
 
Bülent Ecevit'in  Başbakanı olduğu 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonucu ülke ekonomisi alt üst olmuştu. Borsa yüzde 15 gibi tarihi bir düşüş yaşarken, gecelik faiz oranları yüzde 7500‘e kadar çıkmış, yine kamu bankaları büyük açıklar verip, piyasa kontrol edilemez bir hal almıştı. Şirketlerin batıp, işyerlerinin kapandığı, milyonlarca kişinin işsiz kaldığı bu döneme dair hafızalara kazınan olay ise, bir esnafın Ecevit’e yazar kasa fırlatması olmuştu.
 
Siyasi ayağı olan bu ekonomik kriz üzerine 2002 yılında yapılan genel seçimlerde iktidara gelen AKP Hükümeti, 16 yıldır yönetimde.
 
Bugün Ecevit döneminden bile daha kötü durumda olduklarını, "Esnaflık diye bir şey kalmadı” diyerek dile getiren Uysal, içerisinde bulundukları tabloyu şu sözlerle özetledi: “Alışverişe gelenler de borç defterine yazdırıp gidiyor. Biz de acaba bu kişi borcunu öder mi ödemez mi diye kara kara düşünüyoruz. O yüzden yazdıralım mı yazdırmayalım diye tartışıyoruz. Esnaf olarak perişan bir haldeyiz. Kiramızı bile ödeyemiyoruz. Nasıl ödeyebilirimin derdine düştüm. Yani giderek derinleşen bir kriz var.” 
 
 ‘HUZUR VE BARIŞ GELMEDEN EKONOMİ DÜZELMEZ’
 
Ekonominin çözüm sürecinden sonlandırılmasından sonra gitgide kötüye gittiğini ifade eden Uysal, “Çözüm süreci bittiği gibi esnaflar da bitti. Ekonominin düzelmesi için barışın, huzuruna gelmesi lazım. Aksi takdirde hiçbir şey ekonominin düzelmesine yardımcı olamaz. Yarın ne olacağı belli olmadığı için insanlar alışverişi kesmiş durumda. Piyasada sıcak para kalmadı. Gün geçtikçe durumumuz kötüye gidiyor” diye konuştu.
 
‘İFLAS ETTİM'
 
İsa Yel ise, sahip olduğu ayakkabı dükkanını iflas etmesi nedeniyle 2 yıl önce kapatmak zorunda kaldığını anlatan bir esnaf. “17 yıl esnaflık yaptım. O dönemlerde bolluk içindeydik ve işlerimiz çok iyiydi. Fakat git gide işler kötüleştiği için iki yıl önce iş yapamaz hale geldim ve iflas ettim. Ben de dükkanı kapatmak zorunda kaldım. Çünkü dükkan açıkken zarar ediyordum. Kiramı ödeyemez hale geldim ve borç batağına saplandım. Hem çalışıyordum hem zarar ediyordum. O yüzden dükkanı kapattım şimdi de evimde oturuyorum” diyen Yel, ülkedeki kriz nedeniyle yoksulluk çektiklerini ifade etti.
 
‘SİNEK AVLIYORUZ’
 
3 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen Tekin Özsular de, çok büyük sıkıntılar yaşadıklarından yakındı. Özsular, “Esnaf olarak perişan bir haldeyiz. Hepimiz kepenk indirme durumuna geldik.  Esnaf olarak günden güne durumumuz kötüye gidiyor. Sabah dükkanı açtım şimdi saat 12.00 ama daha siftah bile yapamadım. Koca dükkanda sinek avlıyorum. İnsanlarda para olmadığı için alış veriş yapmıyor. Çoğu gün tek bir parça eşya satamıyoruz. Evimize zar zor ekmek götürebiliyoruz” dedi. 
 
‘AKŞAMA KADAR BOŞ BOŞ OTURUYORUZ’
 
Elektrik malzemelerini satan esnaf Yusuf Çakmaz da, diğer esnaflar gibi özellikle son 4 yıldır her geçen gün durumlarının kötüye gittiğini belirtti. Kriz nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini söyleyen Çakmaz, müşteri olmadığı için sabahtan akşama kadar dükkanda boş boş oturmak zorunda kaldıklarını ve kiralarını ödemekte zorluk çektiklerini kaydetti.
 
 
MA / Mahmut Ruvanas