Valiler istemezse miting de konser de yasak olacak!

img
MERSİN - Meclis'te kabul edilen ve Valilere özel yetkiler sunan yasayı değerlendiren Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Valilerin istemediği partinin liderini ya da herhangi bir müzik grubunun kente girişini yasaklayabileceğine dikkat çekti. 
 
OHAL'in kaldırılması ardından, "Terörle mücadele" adı altında AKP tarafından Meclis'e sunulan ve Valilere özel yetkiler sunan yasa tasarısı kabul edildi.  OHAL'i kalıcılaştırdığı belirtilen yasaları değerlendiren Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 2 yıl süren demokrasi dışı uygulamaların amasız - fakatsız kaldırılması gerektiğini söyledi. 
 
OHAL’in kaldırılması beklenirken başka yöntemlerle kalıcı hele getirilmek istenilmesi karşısında şaşırdıklarını aktaran Yeşilboğaz, “Aslında Olağanüstü Hal kalkmıyor. 6 aylık uygulamadan vazgeçilip sadece 3 yıl kalıcı olması için yasal düzenleme yapılıyor. Tabi bu şuan Anayasa'ya ve Avrupa normlarına da aykırıdır. Demokrasi ile yönetilmek istenilen bir ülke için ciddi sıkıntılar yaratacaktır” diye konuştu.
 
‘BU KARARI HUKUKİ BULMUYORUZ’
 
Valilere verilen bir kişi ya da grubun kente girmesini 15 gün boyunca yasaklama yetkisinin sıkıyönetim dönemlerinden bile olmadığına dikkat çeken Yeşilboğaz, “Bir kişinin şehre girip çıkması şehrin güvenliğini nasıl bozuyor? Ülkenin güvenlik güçleri varken bu kişiler nasıl güvenliği tehlikeye atacak? Bu kararı hukuki bulmuyoruz” ifadelerini kullandı
 
Valilerin bu yetki ile istediklerinde herhangi bir partinin siyasi liderinin kente girişini yasaklayabileceğini, miting yapmasını engelleyebileceğine dikkat çeken Yeşilboğaz,“Vali 'ben 15 gün süreyle sizin şehre girmenizi uygun görmüyorum, güvenlik önlemi mümkün değil.' dediği anda o siyasi partinin lideri veya yetkilisi gelip oradan miting yapamayacak ve seçmenleri ile buluşamayacak. Örneğin bir grup konser vermek için geldi. Vali istemediği durumda onlar kentte konser veremeyecek ya da 15 gün ertelemeli olarak verecek. Duyurusu, çağrısı yapılmış bir etkinliği 15 gün ertelemek zorunda kalıyorsunuz" diye belirtti. 
 
‘DEMOKRASİYİ İNŞA EDELİM’
 
Toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile ilgili ilginç bir düzenleme yapıldığını belirten Yeşilboğaz, “Gece gösteri ve yürüyüş yapılmasına müsaade edilmeyeceğine dair bir görüntü mevcut. Bu maddede ‘havanın kararması anından itibaren 1 saat içinde dağılacak’ gibi bir muğlak ibare var. Bunu nasıl tespit edeceksiniz? 'Havanın kararması' açık bir tanımlama değil. Havanın kararmasına bir saat kala yapılan bir etkinlik nasıl olacak? Bir saat içinde kalabalığın dağılması nasıl sağlanacak?" diye sordu. 
 
Yeşilboğaz sözlerini şöyle tamamladı: "Gerçekten Olağanüstü Hal’den kurtulma istiyorsak toplumun tüm demokratik unsuruyla birlikte çağdaş bir toplum kurmalıyız. Zaman kaybetmeden bu tür uygulamalar yerine demokrasiyi inşa edelim.”