Köylülerin kurduğu kooperatife 5 yıldır ruhsat verilmiyor

img
ARDAHAN - Hoçvan bölgesinde 21 köyün ortaklaşa kurduğu Hoçvan-Hasköy Kooperatifine, Ardahan İl Özel İdaresi İşletme ruhsatı vermiyor. Kooperatif Başkanı Vahit Dursunoğlu, ruhsatın verilmemesini siyasi nedenlerden kaynaklandığını düşünüyor. 
 
Ardahan’da süt üreticiliği yapan yurttaşların sorunlarına çözüm bulunması ve tefeci mandıracıların yaşattığı mağduriyetlerin giderilmesi için Ardahan merkeze bağlı Hoçvan bölgesinde köylüler el birliği ile kurduğu S.S Hoçvan-Hasköy Kırsal Kalkınma Kooperatifi'nin bürokrasi ile başı dertte. 10 yıl önce kurulan kooperatife İl Özel İdaresi tarafından 5 yıldır işyeri açma ruhsatı verilmiyor. Kooperatif Başkanı Vahit Dursunoğlu, işyeri belgesinin verilmemesini siyasi bir karar olarak değerlendirirken, halkın üretime geçmediği takdirde ise sütlerin kendilerinden ucuz fiyata alımının süreceğini söyledi. 
 
'TEFECİLERE FIRSAT VERMEMELİYİZ'
 
Dursunoğlu, kooperatifi 7 kişi ile kurduklarını ve 21 köye hizmet ettiklerini belirterek, buradaki tek amaçlarının tefecilere fırsat vermemek olduğunu dile getirdi. Ne devletten ne de üyelerinden istenilen desteği alamadıklarını ifade eden Dursunoğlu, “Burası hayvancılık bölgesidir. 8 ayı kış mevsimidir. Yayla zamanı süt yoğun oluyor. Biz sütleri mandıracılara veriyoruz ve mandıracılar sütü çok ucuza alıyor. Sütün taban fiyatı şuan 1 TL 53 kuruş ama bazı yurttaşlar 1 TL’den veriyor. Biz kooperatif olduğumuzdan dolay 1 TL 10 kuruştan veriyoruz. Devletten destek bulamıyoruz. Kooperatif bu sene zarar ediyor. Kendi imkanlarımızla ayaklarımız üzerinde duruyoruz” diye konuştu.
 
‘KOOPERATİFLEŞMEYİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ’ 
 
Üretim üzerine birkaç proje yaptıklarını aktaran Dursunoğlu, özelikle bürokratik engellere takıldıklarını söyledi. 5 yıldır Ardahan İl Özel İdare tarafından kendilerine işyeri çalışma ruhsatı verilmediğini vurgulayan Dursunoğlu, şöyle devam etti: “Bunun kesinlikle siyasi amaçlı olduğunu düşünüyoruz.  Kooperatifin ne olduğunu halka anlatacağız. Kooperatifleştirmeyi yaygınlaştıracağız. Şuan sütün litresini 1 TL 10 kuruştan millete veriyoruz.  1 TL 25 kuruşa ise kapı teslimi yapıyoruz. KDV’si, işçiliği her şey bize ait. Halk biraz dirense litreyi 1 TL 70-80 kuruştan satabilir” dedi. 
 
'ARDAHAN’DA AVANS SİSTEMİ VAR'
 
Ardahan’da "Avans" denilen sistemin olduğunu belirten Dursunoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu avanslar 1 yıl önce dağıtılıyor. Örneğin 25 Ağustos tarihinde süt sezonu bitiyor. Eylül ayında köylülere avans dağıtılmaya başlanıyor. Avans verirlerse mandıracılar sütleri ucuz alıyorlar. Avansı almazsan ya da Ocak ayında alsan süt fiyatı artıyor. Kooperatif sütü 1 TL 10 kuruştan satmış. Üye olmayanlar ise 1 TL’den satmış. Diyebilirim ki bazı köylerde 90 kuruşa dahi satıyorlar. Kooperatifin faydası çoktur, fakat biz bunu bir türlü halka anlatamadık. Biz burada üretim yapmadığımız takdirde mandıracılar bizim kafamıza vura vura ucuz fiyattan satın alacaklar. Bu üretimi gerçekleştirmek için üyelerden destek istiyoruz. Üretime geçmediğimiz müddetçe böyle ezileceğiz ve elimizdeki sütü ucuz alacaklar.” 
 
'RUHSAT VERMİYORLAR’
 
Kooperatif üyelerinden Güner Yılmaz da, önümüzdeki 10-15 gün içerisinde çiftçilerin ürünlerini satış dönemine gireceğini hatırlatarak, “Kooperatifin işletme ruhsatı verilmiyor. Devlet neye dayanarak ruhsat vermiyor onu da anlamıyoruz. Ruhsatımız verilirse halk imece usulü ile kendi üretimini kendisi yaparak bir kar payı elde edebilir. Kooperatifimiz aktif olarak çalışmalıdır ve bu durumu çözmelidir” diye konuştu. 
 
MA / Müjdat Can