‘HDP kadınları politikleştirdi’

  • kadın
  • 09:05 4 Temmuz 2018
  • |
img

AYDIN - HDP dışındaki partilerin kadınları “vitrin” olarak gördüklerini belirten Aydın Kadın Platformu Temsilcisi Tahsine Saran, “HDP, kadınları politikleştirdi” dedi.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre; partilerin parlamentodaki milletvekili sayısı belirlendi. Resmi olmayan rakamlara göre, AKP 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili çıkardı. 
 
Kadın vekil oranıyla her seçimlerden sonra geriye giden Meclis’te bu seçimlerde HDP dışındaki partiler, kadın temsiliyetinde sınıfta kaldı. 27’nci dönem seçimlerinde 600 milletvekilinin girdiği parlamentoda toplamda 104 kadın vekil seçildi. HDP, kadın vekil sayısında eşit temsiliyet yakalamasa da yüzde 37 ile birinci parti oldu. Meclis’in kadın temsiliyet oranı ise yüzde 17,5 olarak kaldı. Türkiye’nin 33 kentinde ise kadın vekil çıkmadı. 
 
'HDP DIŞINDAKİ PARTİLER KADINLARI VİTRİN GÖRÜYOR’
 
Aydın Kadın Platformu Temsilcisi Tahsine Saran, HDP dışında diğer partilerin kadına bakış açısının; “biat etme” ve “toplumda yeri olmayan” şeklinde olduğunu söyledi. HDP dışındaki partilerin kadınları sadece “vitrin” olarak gördüklerini dile getiren Saran, “Erkek egemen zihniyetinin daha fazla olduğu bu partilerde kadınlar, daha çok eziliyor, alanlarda kadınları kullanma temelinde çalışma yürütüyorlar” dedi. 
 
‘İKTİDAR KADINLARIN UYANMASINI İSTEMİYOR’ 
 
Saran, “Kadın uyandığı zaman ülkedeki demokrasiye daha fazla katkısı olacaktır. Ülke nüfusunun yarısından fazlasının kadın olduğunu söylüyoruz. İktidar kadınların uyanmasını istemiyor. Türkiye’de feodal sistemin etkileri olduğuna göre kadın ya kocasına ya ağabeyine ya da patronuna bağlıdır. Kadınlar bunu aşmadığı, inisiyatiflerini ellerine almadığı ve örgütlülüğü sağlamadığı sürece de erk zihniyet iktidarlığını devam ettirecek. Bu yüzden iktidarın en çok korkusu ezilen, sömürülen, emekçi dediğimiz sınıfsal temeldeki kadınlardır” diye konuştu. 
 
'KÜRT KADINLARININ MÜCADELESİ ÖRNEK OLDU’
 
Kürt kadınlarının çok mücadeleci olduklarını ve her yerde ön saflarda olduklarını kaydeden Saran,  “Kadınlar politikleştikleri sürece mücadeleye atılırlar. HDP, kadınları politikleştirmiştir. Elbette ki siyasi anlamda HDP’nin programında kadınların eşitliğini, demokrasiyi savunan ilkeleri de vardır. Kadınlar ne kadar politik olursa olsun iktidara yürümediği sürece işi daha zor olacaktır. HDP’de demokrasiden yana eşitlik ve barış talebi en çok kadınlar tarafından yükseliyor” dedi.
 
'YEREL SEÇİMLERDE KADIN TEMSİLİYETİ FAZLA OLMALI’ 
 
Kadının Meclis’te sesinin duyulmasının önemli olduğunu kaydeden Saran, “Hele bu seçimlerden sonra artık halk iktidarına doğru yönelmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Önümüzde yerel seçimler var. Kadınların daha fazla örgütlenip yerel seçimlerde kadınların temsiliyeti daha fazla olması gerekiyor. HDP’nin Meclis’te kadının sesi olacağından güvenimiz tam” ifadelerini kullandı. 
 
MA / Ayşe Sürme