Tiryaki: Sonuç halkın başarısıdır

img
BATMAN - HDP'nin Batman'dan seçilen milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, ortaya çıkan başarının halkın başarısı olduğunu söyledi.   
 
Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin olmayan sonuçlarına göre Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye genelinde 5 milyon 867 bin 564 oy alarak yüzde 11.70 oran ile barajı aştı. HDP Batman'da ise yüzde 62.08 oran ile 181 bin 762 oy alarak 4 milletvekili çıkardı. Batman'da seçilen milletvekillerinden Mehmet Rüştü Tiryaki, ortaya çıkan başarının halkın başarısı olduğunu söyledi. 
 
‘BARAJI YIKTIK’
 
Tiryaki, seçimlerde gece gündüz demeden emeğini ortaya koyan yediden yetmişe herkese teşekkür etti. HDP'nin binlere varan siyasi kadrolarının cezaevinde olduğuna dikkat çeken Tirkayi, "Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Selahattin Demirtaş ve tüm siyasi kadrolarımız cezaevinde iken bu seçim çalışmasını yürüttük. Birçok yerde saldırılara maruz kaldık. Batman özelinde ise seçim günü yabancı heyetten bir İtalyan aktivist gözaltına alındı. Hatta halkımızın kutlamalarına dahi saldırı oldu. Tüm bunlara rağmen binlerce kişinin emeği ile barajı yıktık. Bu kadar eşitsizlikte dahi bu halk partisine sahip çıktı" diye konuştu.
 
DEMOKRATİK BİR ANAYASA
 
Seçimlerde ortaya çıkan başarının kendilerinin değil halkın başarısı olduğuna dikkat çeken Tiryaki, parlamentoda muhalefeti sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladı. Tiryaki, "Aldığımız oy oranı açısından Türkiye'nin üçüncü büyük partisiyiz. Gecemizi gündüzümüze katarak demokratik bir anayasa için mücadelemizi sürdürmek için çalışmaya devam edeceğiz. Elbette yapacağımız şeyler olacağı gibi yapamayacağımız şeyler de olacak ama biz mücadelemizi kent kent, sokak sokak sürdürerek demokratik bir yaşam biçimi olana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.     
 
MA / Metin Yoksu