Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin

img
 
ŞIRNAK – Cizre yasağında evinin önünde vurulan ve cenazesi buzdolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile’nin annesi Emine Çağırga, 24 Haziranda oy kullanacaklara, “Elinizi vicdanınıza koyarak sandık başına gidin. Bu zulüm durdurulmalı” çağrısında bulundu.
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında vurularak öldürülen ve cenazesi buzdolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile’nin annesi Emine Cağırga, 24 Haziran seçimlerine ilişkin herkesi sandık başına davet etti. 
 
‘KANDAN BAŞKA BİR ŞEY VERMEDİLER’
 
“16 yıl boyunca kan ve zulümden başka bir şey göremedik” ifadeleri ile AKP iktidarı dönemine işaret eden anne Çağırga, tek istedikleri barışın bir türlü sağlanmadığına dikkat çekti. AKP iktidarından bir “hayır” görmediklerini dile getiren Çağırga, “Kandan başka bir şey bize vermediler. Çocukları ve yaşlı insanları öldürüldü. Halen bile bunların etkisindeyiz. Doktorları, siyasetçileri ve öğretmenleri hapse atarak, cezalandırdılar” sözleri ile yasaklar döneminde yaşadıklarına dikkat çekti.
 
‘EVİMİZDE BODRUM, BUZDOLABI OLDUĞU SÜRECE UNUTMAYACAĞIZ’
 
“Tüm bunların üstüne gelip oy mu isteyecekler, biz nasıl bunlara oy verelim” diye soran Çağırga, bu seçimlerde mevcut iktidarın kaybedeceğine inandığını belirtti. Seçimlerin, Kürtler başta olmak üzere tüm toplum için çok önemli olduğunun altını çizen Çağırga, şu çağrıda bulundu: “Herkes elini vicdanına koyarak, 24 Haziranda sandık başına gitmeli. Demirtaş’ı cumhurbaşkanı yapmalıyız. Bu nereye kadar böyle sürecek? Biz Taybet Ana’yı unutmayacağız. Evlerimizin bodrum katları olduğu müddetçe, evlerimizde buzdolabı olduğu sürece bize yaşatılanları unutmayacağız. Bunlar tarihe geçti. Herkes sandıklara sahip çıkarak, bu zulmü durdurmalı. Başarırsak akan kan duracak, barış gelecek.”