İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım

img

İSTANBUL - HDP İstanbul milletvekili adaylarından Abdülhakim Daş, seçilmesi halinde ilk iş olarak anadilde eğitim hakkı için çalışacağını belirterek, HDP’nin çoğulcu ve demokratik yapısına dikkat çekti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili adaylarından Abdülhakim Daş, gençlik yıllarından bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışma yürütüyor. Batmanlı olan Daş, 1992 yılında devlet baskısından dolayı memurluktan istifa ederek İstanbul'a yerleşiyor. 1998 yılından bu yana Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu başkanlığını yürüten Daş, Kürt sorunun çözümü ve anadilde eğitim talebi için aday olduğunu dile getirdi. 
 
‘KÜRTLERİN HAKLARINA KAVUŞMASI İÇİN HDP’
 
HDP’nin etnik kimliklerin temsiliyet mücadelesini yürüten tek parti olduğu ifade eden Daş, “Anayasa’da hala ‘Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür’ ibaresi var. Farklı mezhepten ve ırktan insanlar varsa bunların hakları da vardır. HDP ise herkesin kendi kimliğiyle eşit, özgür ve demokratik mücadelesini savunur” dedi. 
 
‘EN ÖNEMLİ SORUN ANADİLDE EĞİTİM’
 
En önemli sorunların başında anadilde eğitim olduğunu hatırlatan Daş, “Yapılması gereken ilk adım tüm dillerin ilkokuldan üniversiteye kadar her alanda resmi olarak tanınmasıdır. Kendi isimleriyle örgütlenip bu mücadeleyi yürütebilecek bir ortam sağlandıktan sonra Kürt halkı sandığa gider. Yahut önüne bir seçenek koyar. Demokratik özerklik mi istiyor, Federasyon mu istiyor, Bağımsız mı olmak istiyor? Bütün bu haklar Kürtlerin haklarıdır. HDP olarak önüne konulan projede ise demokratik cumhuriyet içerisinde Kürtlerin statülerinin elde edilmesi kendi kendilerini yönetmelerinin önünün açılmasıdır. Elzem olan demokratikleşme ve normalleşmedir” diye belirtti.
 
‘SANDIKLAR TAŞINARAK BASKI KURULLUYOR’
 
Mevcut iktidarın Kürt halkı üzerinde yıllardır uyguladığı baskılara dikkat çeken Daş, sokağa çıkma yasakları, Cizre bodrumları ve Efrin’de yaşananları hatırlattı. 
 
Sandık taşıma uygulamasını kınayan Daş, “İktidar kaybetme korkusundan dolayı hile yapabileceği tüm alanlarda hile yapmaya çalışacak. Sandıkları köy korucuların olduğu alanlara taşıyarak halkın üzerinde bir baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Fakat HDP halka yapılan bu eziyet ve hileler karşısında iyi organize olarak, bunun önüne geçebilir” diye konuştu. 
 
‘ANADİLDE EĞİTİM HAKKINI İÇİN ÇALIŞACAĞIM’ 
 
Meclis’e girdiğinde ilk iş olarak anadilde eğitim hakkı ve siyasi tutukluların serbest bırakılması için çalışacağını anlatan Daş, aynı zamanda OHAL’in kaldırılmasının mücadelesini vereceğini belirtti.