'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'

img

HATAY - Hatay milletvekili adayı Mithat Miroğlu, HDP'nin emekçilerin ve tüm mazlum kimliklerin partisi olduğunu belirterek, "Hatay’ın tekrardan barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay 9’uncu sıra milletvekili adayı Mithat Miroğlu, Antakya ilçesinde doğdu. Lise yıllarından bugüne Türkiye siyasetinde aktif rol alan Miroğlu, 12 Eylül askeri darbesinde sonra Lübnan’a geçer. Eşi ve 10 aylık çocuğuyla beraber Lübnan'ın Beyrut kentinde bulunan kamplarda kalır. 1982’de İsrail’in Lübnan saldırısına karşı savaşır ve Türkiye'ye geri gelir. Eşiyle birlikte tutuklanır ve 6 yıl cezaevinde kalırlar. 1999’da Hatay’a bağlı Yeşilpınar beldesine belediye başkanı seçilen Miroğlu, son olarak HDP Defne İlçe eşbaşkanlık görevi yürüttü. Miroğlu, şimdi ise emekçilerin ve tüm mazlum kimliklerin partisi olan HDP’de Hatay milletvekili adayı.
 
‘HER ZAMAN DEVRİMCİ MÜCADELEYE DEVAM ETTİM’
 
78 kuşağını tüm boyutları ile yaşadığını hatta o dönemde Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ortağı olduğu “Milliyetçi Cephe” hükümeti dönemlerinde yurt içerisinde yayılan sivil faşist örgütlenmeye karşı devrimci direnişi örgütlediklerini aktaran Mirioğlu, “Alevi-Sünni mezhep katliamlarının aynısını bizim Antakya’da tezgahlamaya çalıştılar. Bizler halkımızla birlikte kentimizi savunduk ve bütün provokasyonlara rağmen mezhep çatışmasına ve Maraş, Çorum, Sivas gibi bir katliama izin vermedik, meydan bırakmadık. Ardından 12 Eylül askeri cunta geldi. Bizler devrime gidiyoruz derken en karanlığından bir ‘karşı devrim’ gerçekleşti. Toplum bir anda ölüm sessizliğine bürünürken bizler devrimci mücadelemize devam ettik” dedi. 
 
‘BÜYÜK YAŞAM PROJESİ’ BENİ ADAY YAPTI’
 
Yaşananlardan sonra 1982 yılında eşi ve 10 aylık bebeğiyle beraber Lübnan’a geçtiğini aktaran Miroğlu, orada da Filistin halkı ile beraber aynı saflarda mücadele ettiğini anlattı. Miroğlu, “HDP emekçilerin ve tüm mazlum kimliklerin partisidir. Amacı da, tüm kimliklerin, dillerin, dinlerin ve kültürlerin saygı, sevgi, hoşgörü içinde özgür iradeye bağlı olarak bir arada yaşamasını sağlamaktır. Savaş ve ölüm kültürü yerine barış ve yaşam kültürünü ikame etmektir. Bu yaşam projesi bizim toplumumuzun da savunduğu ve özlemini çektiği bir yaşam düzenidir. Bu uğurda on yıllardır verilen emek, demokrasi ve özgürlük mücadelesine en üst düzeyde katkı sağlayabilmek adına 24 Haziran seçimlerinde HDP Hatay vekil adayı oldum” şeklinde konuştu.
 
‘BARIŞ İÇİNDE ÖZGÜRCE YAŞAM’
 
Kentin en temel sorununun yanı başında olan Suriye savaşı olduğunu aktaran Miroğlu, savaşın Hatay'a yansımasının ağır ve derin olduğunu anlattı. Vekil olup Meclise girdikleri takdirde yapacaklarından da bahseden Miroğlu, Hatay'ın temel sorunu olan savaşın bitmesi için Meclis’te de mücadele edeceklerini kaydetti. Miroğlu, "Barış ve kardeşlik için mücadele edeceğiz. Hatay’ın tekrardan barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz. Halkımız seçerse, bağrından geldiğim toplumu kendi kimliği, dili, kültürü ve kutsallarıyla temsil edebilme imkanına sahip olabilirsem sisteme yedeklenmiş, sistemin içine hapsedilmiş muazzam değiştirici, dönüştürücü muhalefetini onurlu barış ve gerçek demokrasi mücadelesine kanalize edip mazlumların mücadele birliğini sağlayacağım. Böylelikle tarihsel misyonumu yerine getirmiş olmanın en bahtiyar insanı olacağım. Yaşasın halkların kardeşliği ve barış içinde özgürce birlikte yaşam mücadelemiz” dedi. 
 
MA / Ergin Çağlar – Hamdullah Kesen
 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’