Hatay adayı Nalbant: Asimilasyon, inkar ve imhaya karşı oylar HDP'ye

img
HATAY - "HDP baraja takılırsa tüm muhalifler baraja takılır" diyen HDP Hatay milletvekili adayı Kerem Nalbant, "Bu topraklarda yaşayan bütün halkların asimilasyon inkar ve imhaya karşı HDP’ye oy vermesini istiyoruz" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay üçüncü sıra milletvekili adayı Kerem Nalbant, 1975'te Hatay'da dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimini Hatay'da tamamladı. Ticaretle uğraşan Nalbant evli ve 2 çocuk babasıdır. 1999'da aktif siyasete adım atan Nalbant, 2000'de HADEP'te Kürt siyasetiyle tanıştı. İki dönem Hatay İl Eşbaşkanı görevi yürüten Nalbant, 7 Haziran seçimlerinde de HDP'den milletvekili adayı oldu. 
 
'SAVAŞ SON BULSUN'
 
Cumhuriyetin 90 yıllık  tarihine devletin inkar, asimilasyon ve tekçiliği dayattığını ifade eden Nalbant, ülkenin birçok zenginliği içinde barındırdığını ve HDP’nin bu renkliliğe sahip çıkan parti olduğunu vurguladı. HDP’de kendisini ifade edebildiğini ve HDP’nin büyük insanlık projesi olduğunun altını çizen Nalbant, HDP’yle bu projenin yaşam bulacağını kaydetti. Hatay’ın Suriye savaşından en fazla etkilenen il olduğuna değinen Nalbant, temel arzularının bu savaşın son bulması, barışın ve huzurun tesis edilmesi olduğunu söyledi. Nalbant, "Çete grupları elini kolunu rahatça sallayarak geziyorlar. Bu halkı tedirgin ediyor. Bizler huzurlu bir Antakya istiyoruz" dedi.
 
'SAVAŞA DEĞİL İNSANA BÜTÇE'
 
“Meclise gidersek eğer savaşa ayrılan bütçeye son vereceğiz” diyen Nalbant, Türkiye’nin temel sorunu olan Kürt sorununun çözümü için çok çalışacaklarını aktardı. Türkiye’nin demokratikleşme sorunu olduğuna değinen Nalbant, sistemin tüm kesimleri ötekileştirdiğine değinerek, “Demokratik bir anayasa ve  toplumsal bir sözleşme ile tüm sorunlara çözüm bulunacak. AKP, 16 yıllık iktidarı boyunca milyarlarca dolar servete sahip yandaş üretti. Bu ne anlama geliyor. Bu şu anlama geliyor mevcut bir şeyi elinde bulunduran AKP iktidarı kendi yandaşına bütçe ayırarak onun hizmetine soktu. Diğer bir yandan bu toplumun büyük bir çoğunluğu yoksulluk sınırının altında. Sersefil bir yaşam sürüyor. Bizim amacımız da herkese adil bir paylaşım yapmaktır” şeklinde konuştu.
 
'HDP SEÇİM BARAJINI AŞMALI'
 
“HDP seçim barajını aşmalıdır yoksa 80'e yakın milletvekili AKP’ye gidecektir” diyen Nalbant, “HDP baraja takılırsa tüm muhalifler baraja takılır. Bunu bilen birçok Hataylı yurttaş HDP’ye oy vereceğini ifade ediyor. Bizzat bizlere ‘HDP seçim barajını aşmalıdır. Eğer HDP seçim barajını aşarsa Türkiye barajı aşmış olacak’ diyorlar. HDP baraja takıldığı takdirde 16 yıllık AKP iktidarı paradigmasına devam edecek. Yani kısacası sokaklarda böyle bir bilinçle karşı karşıyayız. Seçime ilişkin ise; bu topraklarda yaşayan bütün halkların asimilasyon, inkar ve imhaya karşı HDP’ye oy vermesini istiyoruz. Ve de sandıklarına ve oylarına sahip çıksın” diye çağrı yaptı.