‘Demirtaş’ı oylarımızla cezaevinden çıkaracağız’

img
MERSİN - Farklı etnik, inanç ve kimlikler ile ezilenlerin HDP’de kendisini rahatlıkla ifade ettiğine dikkat çeken tiyatro sanatçısı Ali Sesal, “Demirtaş’ı sandığa yansıyacak oylar ile cezaevinden çıkaracağız” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Haziran’da aday gösterdiği farklı kimlik ve inanç kimliklerine dikkat çeken tiyatro sanatçısı Ali Sesal, dayanışma ile barajın aşılacağını dile getirdi. Aynı zamanda LGBTİ bireyi olan Sesal, AKP'nin dışlayıcı ve ötekileştirici politikalarını eleştirdi.
 
‘HDP’YE TAHAMMÜL EDİLMEDİ’
 
7 Haziran seçimlerinde HDP’nin ülkenin demokratikleşme hayatına bir adım attığını, ancak buna tahammül edilmeyerek seçimin 1 Kasım’da yenilendiğini hatırlatan Sesal, “Bu savaş atmosferini uzun süre sürdürmeyi planladılar. Ancak ekonomik sıkıntı ve işsizlik, her şeye gelen zamlar başta olmak üzere sorunlar gün yüzüne çıkmaya başlaması ile birlikte bu noktaya gelindi. Afrin’de yine bir savaş konsepti hazırlandı. Bu savaş konseptin de yine ülkemizin gençleri savaşa sürüklendi. Ölümler yaşandı. Çözüm sürecinde taraflar barışı sağlayabilmiş olsaydı, ya da hükümet özellikle üstüne düşeni yapsaydı, bu konsepte hiç gerek kalmayacaktı” diye konuştu.   
 
'CHP HÜKÜMETİN VARLIĞINI DEVAM ETTİRDİ'
 
AKP’nin gittikçe güç kaybetmesinden kaynaklı MHP ile ittifak kurduğunu ifade eden Sesal, AKP’nin seçimlerde tek başına iktidar olamayacağını anladığından kaynaklı böyle bir ittifaka ihtiyaç duyduğunu söyledi. Millet ittifakını da değerlendiren Sesal, CHP’nin artık soldan beslenemez duruma geldiğine dikkat çekerek, “Bu gün aday profillerinin yanı sıra genel olarak Türkiye’de yürütülen siyaset anlayışından gördük ki CHP geniş emekçi kitlelerin sorularının çözümü ve sosyal adaletin sağlanması yönün de politikalar üretmek yerine,  mevcut hükümetin kendi varlığını devam ettirebileceği bir yerden ışık tutan bir noktada durdu" diye konuştu.
 
‘ERDOĞAN’DAN KURTULMAK İSTEYENLER HDP’Yİ DESTEKLEMELİ’
 
"CHP’nin demokrasiyi savunan bir siyaset hattı izlemesi gerekiyor" diye devam eden Sesal, şunları söyledi: "Şimdi tabanlarına da bu konuyu nasıl anlatacaklarına dair epeyce bir endişem var. Her iki ittifaka baktığımızda HDP bizim için öne çıkıyor. HDP kendisi esasen bir ittifaktır. Aday profillerine baktığımız da bunu net olarak görebiliyoruz. Tayip Erdoğan ve hükümetinden kurtulmak istiyoruz diyen demokrat kesimler, kesinlikle ilk turda HDP’yi desteklemeleri gerekiyor. Selahattin Demirtaş’ın adaletsizce cezaevinde tutulmasına karşı itiraz etmek gerekiyor. Demirtaş’ı sandığa yansıyacak oylar ile cezaevinden çıkaracağız.” 
 
‘SİSTEMLİ AYRIMCILIĞA MARUZ KALIYORUZ’
 
LGBTİ’lerin sistemli bir şekilde ayrımcılığa ve dışlanmaya maruz kaldığına vurgu yapan Tolga Merdan da, AKP politikalarından kaynaklı hedef haline geldiklerini söyledi. AKP'nin 16 yıllık ayrıştırıcı ve baskıcı politikalarının sonuna gelindiğini ifade eden Merdan, "Kimler bizim yanımızda olurlarsa, bizlerde onların yanında olmaya devam ederiz. Bu konuda HDP’nin yaklaşımı ortadadır. Buda bizim için önemlidir” dedi.

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’