Bitlisli kadınlar: Endişelenmeyin 3 vekil çıkaracağız

  • kadın
  • 09:10 6 Haziran 2018
  • |
img

BİTLİS - Seçimlerde, kadınların iktidarın kabusu olması gerektiğini dile getiren Bitlisli kadınlar, “Kimse endişelenmesin biz 3 vekil kazanacağız” dedi. 

24 Haziran’da yapılacak baskın seçimlere ilişkin görüşlerini bildiren Bitlis’in Tatvan ilçesinde yaşayan kadınlar, kentten 3 vekil çıkaracaklarını belirtti. Kürtlerin son yıllarda uğradıkları haksızlığın hesabını sormanın tek yolunun seçimler olduğuna dikkat çeken kadınlar, sandığa giderken herkesin Efrin’i düşünmesi gerektiğini söyledi. 
 
HOZAN MİZGİN’İ DEFNEDEN ANNEDEN ÇAĞRI
 
HDP’nin mahalle çalışmalarını her gün takip ettiğini ve ne zaman anons aracının sesini duysa destek olmak amacıyla sokağa çıktığını dile getiren Şehnabaz Dinçer, 1992 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren sanatçı Gurbet Aydın’ı (Hozan Mizgin) yıkayıp defnedenlerden biri olduğunu belirtti. Bütün zor günlerde Hozan Mizgin’i hatırladığına vurgu yapan Dinçer, “Herkesin artık yeter demesi gerekiyor, yetmez mi çektiğimiz acılar. Kürtler sandığın başına giderken acılarını, yitirdikleri canları düşünmelidir. Ne polis ne asker ne de Kürt kimse ölmesin istiyorum.  Bu; seçim adalet, özgürlük getirecek, zindanların kapısını açacaktır. En önemlisi barış getirecektir” dedi. 
 
‘EFRİN’İ DÜŞÜNSÜNÜP OY VERSİNLER’ 
 
Gülperi Yılmaz da, uzun yıllar İstanbul’da yaşadıktan sonra memleketi olan Tatvan’a büyük özlemle döndüğünü kaydetti. Kürtlerin de dünyadaki diğer halklar gibi huzur için yaşama hakkı bulunduğunu söyleyen Yılmaz şöyle devam etti: “Her geçen gün yeni bir parti ortaya çıkıyor, aslında hepsinin amaçları Kürtleri oyalamaktır. AKP’nin artık bizim topraklarımızda rahat at koşturmasını istemiyoruz. Batıda Kürtçe konuştuğu için onlarca gencimiz linç edildi, öldürüldü. Artık hiçbirimizin onlara kanmaması lazım. Bizi bu iktidarlar niye ve neyle kandırsın? Müslümanlık mı? İnsanlık mı? Hepsinden de onlardan daha fazla Kürt halkında var. Sandığa giden herkes Efrin’i düşünsün ve öyle oy versin. Yüzlerce araçlık konvoyla camiye namaz kılmaya gidenlerin secdesi Allah'a değildir. Bunu herkes görsün, bu sahte din anlayışlarına kanmayalım.” 
 
'MÜSLÜMANLIK ADINA KANDIRILMAYALIM’
 
Raife Orak da, Kürt halkının bu seçimde birlik olması gerektiğine dikkat çekerek, “Efrin’de ölen çocukları, kadınları düşünerek oy vermemiz gerekiyor. Bu seçim, yıllardır uğradığımız baskıdan kurtulmanın da bir fırsatı olacaktır. Artık hiçbir annenin yüreği yanmasın, bu fırsattır değerlendirelim” dedi. 
 
'KADINLAR OLARAK ONLARIN KABUSU OLMALIYIZ’
 
Kendi mahallesinde yaşayan kadınlarla sürekli seçimi tartışmaları yaptıklarını dile getiren Bahar Tunç ise, Tatvan’da HDP’nin başarılı olacağını belirtti. Özellikle kadınların daha fazla kararlı olması gerektiğini söyleyen Tunç, “İleride kuma sisteminin, tacizin, kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için HDP’ye oy vereceğim. Kendi kuzenlerime, arkadaşlarıma da böyle anlatıyorum. Görüyoruz; kadına yaklaşımı, onlar istiyor ki biz evde oturalım çocuk doğuralım. Ama hayır biz kadınlar onların kabusu olmalıyız. Kimse endişelenmesin biz 3 vekil kazanacağız” dedi. 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’