HDP’nin inşaat işçisi adayı: İşçilerin sesi olmak için bu yola girdim

img

OSMANİYE - Bir inşaat işçisi olan HDP’nin Osmaniye Milletvekili Adayı Müslüm Çağan, Meclis’te işçi kardeşlerinin sesi olmak için aday olduğunu ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Osmaniye’de ikinci sıradan milletvekili adayı olarak gösterdiği Müslüm Çağan, henüz 28 yaşında bir inşaat işçisi. Urfa Suruçlu olan Çağan’ın ailesi maddi sıkıntılardan ötürü 1988 yılında gelip Osmaniye yerleşti. Burada doğan Çağın, maddi imkansızlıklardan dolayı sadece ilkokula kadar okuyabildi.
 
Ailesinin geçimine katkı sunmak için çocuklu yaşlardan itibaren çalışmaya başlayan Çağan, yıllardır inşaatlarda çalışıp ter dökerek, eşi ve 2 çocuğu ile geçinme çabasında. Çağın, ezilenlerin ve emekçilerin sesi olmak için ise kentten milletvekili adayı oldu. 
 
Çağan’a, neden milletvekili adayı olmaya karar verdiğini sorduk.
 
'EN ÖNEMLİSİ İŞ CİNAYETLERİ’
 
İnşaatlarda çalışmanın zor olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Çağan, emekçilerin sağlık güvencesinden yoksun bir şekilde düşük ücretlerle çalıştırıldığını belirtti.
 
"İşçilerin partisi HDP'dir. İşçilerin haklarını savunmak için HDP'den aday oldum" diyen Çağan, 
Türkiye'nin en önemli sektörü olan inşaat sektörünün AKP döneminde artık kan ağladığını vurguladı. Çağan’ın bunu söylerken işaret ettiği en önemli nokta ise, verdikleri emeklerin karşılığını alamayan işçilerin yine iş cinayetine kurban gitmesi.
 
Çağan, "İşçilerin durumları iyi gitmiyor. Yevmiyeler her zaman aynı. İşçi değil, taşeronlar kazanıyor. Sırf buna dur demek için adayım" dedi.
 
‘İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN HAKKINI SAVUNACAK TEK PARTİ HDP’
 
İşçilerin ikinci sınıf insan olarak görüldüğünü, özellikle inşaatlarda çalışan işçilerin sigortasının yapılmadığını belirten Çapan, atık buna dur denilmesi gerektiğini vurguladı.
 
İşçilerin bu ülkenin geleceği olduğunu belirten Çağan, “İşçilerin hakkını savunmalıyız. İşçiler olmazsa bu ülke ticaret bakımından çöker. İşçi ve emekçi arkadaşlarıma sesleniyorum. HDP hakkınızı savunacak tek partidir. Huzur ve güven içinde çalışmak istiyorsanız; oyunuzu HDP'ye verin. HDP işçi ve emekçi partisidir. İşçi kardeşim, ben sizin sesiniz olarak bu yola girdim. İşçilerim sesinin mutlaka Meclise girmesi lazım. İnsanca bir yaşam için HDP'ye oy veriyoruz, vermeliyiz" sözleriyle destek istedi.