Aleviler: Oylarımız ötekilerin partisi HDP’ye

img

MERSİN - Mersin’de yaşayan Aleviler, seçimlerde umut olarak gördükleri HDP’ye oy vereceklerini belirterek, “Ötekileştirilenlerin partisi olarak gördüğümüz için seçimde HDP’yi destekleyeceğiz” dedi. 

24 Haziran baskın seçimi kararının ardından siyasi partiler çalışmalarına devam ederken, farklı kesimler de tutumlarını açıklıyor. Mersin'de yaşayan Aleviler, seçimlerde  Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) destekleyeceklerini belirtti. 
 
‘CHP’YE OY VEREN ALEVİLERİ UYARACAĞIZ’ 
 
Demokratik Alevi Derneği (DAD) Mersin Şube Başkanı Mehmet Seyitalioğlu, HDP’nin Alevi adaylarına yer verdiğini hatırlattı. Bu durumu bile HDP’nin Alevilere olan tutumunu net bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Seyitalioğlu, “Biz de HDP’ye yakın duruyoruz ve onu tercih edeceğiz. Çünkü özgürlüğü, barışı ve demokrasiyi dilinden hiç düşürmeyen bir parti. Bu talepleri için de bedel ödemeye devam ediyor. Mersin'de CHP'nin çıkardığı adaylardan hiçbiri Alevi değil. Ancak, Mersin'de HDP’nin çıkarmış olduğu adayların ilk 3’ü Alevi. Bu da HDP’nin Alevilerden yana tutumunu net bir şekilde gösteriyor. Yıllarca, CHP’ye oy veren Alevileri uyarıp HDP için oy vermelerini ve çalışmalarını isteyeceğiz” diye konuştu. 
 
'ALEVİLER YÖNÜNÜ HDP’YE DÖNECEK’ 
 
Seyitalioğlu, AKP’nin iktidar olması durumda Alevilerin ve diğer bütün ezilen hakların yaşadığı durumun devam edeceğini ifade ederek, “Eğer mevcut durum devam ederse Kürtler ve Alevilerin üzerinde oynanan oyunlar devam edecek. Biz Alevilerin kanı akıtılacak korkusu yaygındır. Gerçek anlamda bir kaygı var bizlerde. Alevi yurttaşlarda ciddi bir korku var diyebilirim. Bizim HDP’yi tercih etmemizin nedeni aslında artık ötekileştirilen bir halk olma gerçekliğimizdir. Ötekileştirilen Aleviler olduğumuzu gördüğümüz için halkların kardeşliğini savunan ve bu şiarla yoluna devam eden HDP’ye yönümüzü döneceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘ÖTEKİLEŞTİRİLDİĞİMİZ İÇİN OYUMUZ HDP’YE’
 
Hüseyin Aral da, Alevilerin ceberut sistemden kurtulmak için HDP’yi destekleyeceklerini dile getirdi. İktidarın uygulamalarının toplumda ciddi bir öfkeye neden olduğunu aktaran Aral, “Aleviler olarak AKP-MHP faşizminin ceberut sisteminden kurtulmanın yollarını arıyoruz. Biz Alevilerde ciddi bir öfke var. OHAL uygulamaları ile birlikte yaşanan ihraçlar, atanan kayyumlar, tutuklanan milletvekilleri yine siyaset yapan aktivistlerin tutuklanması, büyük bir öfkeye neden oldu. 24 Haziran’da iktidarın gitmesi için bir zemin yaratıldı. Muhalefetin bir araya gelmesi önemliydi; fakat HDP bunun dışında bırakıldı. Aleviler nasıl ötekileştirildiyse HDP de ötekileştirildi. Biz HDP’nin ötekileştirilenlerin partisi olarak gördüğümüz için seçimde HDP’yi destekleyeceğiz. Aleviler olarak 24 Haziran'ı bir umut olarak görüyoruz. Ve bu umudumuz AKP’nin gitmesine neden olacak” diye konuştu. 
 
‘ALEVİ KATLİAMCILARINA OY VERMEYİN’ 
 
“Alevi parçası olduğunu söyleyen CHP, bugün Maraş'ta Sivas'ta katliamları yapan partilerle bir araya gelip seçime girecek. Biz Alevi aydınlarını diri diri yakan bu zihniyetle CHP aynı ittifakta yer aldı” diyen Ferva Fırat da, Alevilere, “Sivas'ta, Maraş'ta, Çorum'da, Gazi mahallesinde Alevileri katledenlere mi oyunuzu vereceksiniz yoksa gerçekten barış ve demokrasi içinde Alevilerin özgürce yaşam sürmesini isteyen bir partiye mi oyunuzu vereceksiniz?” diye seslendi.
 
Mersin'in yüzde 60'ının Alevi olduğu bir kent olduğunu dile getiren Fırat, “Biz direk Alevilere oy verin demiyoruz; fakat sandığa giderken yurttaşlarımız ellerini vicdanlarına da götürsünler. Çünkü, ittifak adı altında bir araya gelenler katliamcılardır. Alevilerin katliamlarını unutmayalım. Onun için tüm Alevileri HDP’ye oy vermeye çağırıyorum. Unutmayalım HDP barajı geçemediği takdirde iktidarı AKP’ye teslim etmiş olacağız” dedi. 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’