Aleviler: Oylarımız ötekilerin partisi HDP’ye

img

MERSİN - Mersin’de yaşayan Aleviler, seçimlerde umut olarak gördükleri HDP’ye oy vereceklerini belirterek, “Ötekileştirilenlerin partisi olarak gördüğümüz için seçimde HDP’yi destekleyeceğiz” dedi. 

24 Haziran baskın seçimi kararının ardından siyasi partiler çalışmalarına devam ederken, farklı kesimler de tutumlarını açıklıyor. Mersin'de yaşayan Aleviler, seçimlerde  Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) destekleyeceklerini belirtti. 
 
‘CHP’YE OY VEREN ALEVİLERİ UYARACAĞIZ’ 
 
Demokratik Alevi Derneği (DAD) Mersin Şube Başkanı Mehmet Seyitalioğlu, HDP’nin Alevi adaylarına yer verdiğini hatırlattı. Bu durumu bile HDP’nin Alevilere olan tutumunu net bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Seyitalioğlu, “Biz de HDP’ye yakın duruyoruz ve onu tercih edeceğiz. Çünkü özgürlüğü, barışı ve demokrasiyi dilinden hiç düşürmeyen bir parti. Bu talepleri için de bedel ödemeye devam ediyor. Mersin'de CHP'nin çıkardığı adaylardan hiçbiri Alevi değil. Ancak, Mersin'de HDP’nin çıkarmış olduğu adayların ilk 3’ü Alevi. Bu da HDP’nin Alevilerden yana tutumunu net bir şekilde gösteriyor. Yıllarca, CHP’ye oy veren Alevileri uyarıp HDP için oy vermelerini ve çalışmalarını isteyeceğiz” diye konuştu. 
 
'ALEVİLER YÖNÜNÜ HDP’YE DÖNECEK’ 
 
Seyitalioğlu, AKP’nin iktidar olması durumda Alevilerin ve diğer bütün ezilen hakların yaşadığı durumun devam edeceğini ifade ederek, “Eğer mevcut durum devam ederse Kürtler ve Alevilerin üzerinde oynanan oyunlar devam edecek. Biz Alevilerin kanı akıtılacak korkusu yaygındır. Gerçek anlamda bir kaygı var bizlerde. Alevi yurttaşlarda ciddi bir korku var diyebilirim. Bizim HDP’yi tercih etmemizin nedeni aslında artık ötekileştirilen bir halk olma gerçekliğimizdir. Ötekileştirilen Aleviler olduğumuzu gördüğümüz için halkların kardeşliğini savunan ve bu şiarla yoluna devam eden HDP’ye yönümüzü döneceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘ÖTEKİLEŞTİRİLDİĞİMİZ İÇİN OYUMUZ HDP’YE’
 
Hüseyin Aral da, Alevilerin ceberut sistemden kurtulmak için HDP’yi destekleyeceklerini dile getirdi. İktidarın uygulamalarının toplumda ciddi bir öfkeye neden olduğunu aktaran Aral, “Aleviler olarak AKP-MHP faşizminin ceberut sisteminden kurtulmanın yollarını arıyoruz. Biz Alevilerde ciddi bir öfke var. OHAL uygulamaları ile birlikte yaşanan ihraçlar, atanan kayyumlar, tutuklanan milletvekilleri yine siyaset yapan aktivistlerin tutuklanması, büyük bir öfkeye neden oldu. 24 Haziran’da iktidarın gitmesi için bir zemin yaratıldı. Muhalefetin bir araya gelmesi önemliydi; fakat HDP bunun dışında bırakıldı. Aleviler nasıl ötekileştirildiyse HDP de ötekileştirildi. Biz HDP’nin ötekileştirilenlerin partisi olarak gördüğümüz için seçimde HDP’yi destekleyeceğiz. Aleviler olarak 24 Haziran'ı bir umut olarak görüyoruz. Ve bu umudumuz AKP’nin gitmesine neden olacak” diye konuştu. 
 
‘ALEVİ KATLİAMCILARINA OY VERMEYİN’ 
 
“Alevi parçası olduğunu söyleyen CHP, bugün Maraş'ta Sivas'ta katliamları yapan partilerle bir araya gelip seçime girecek. Biz Alevi aydınlarını diri diri yakan bu zihniyetle CHP aynı ittifakta yer aldı” diyen Ferva Fırat da, Alevilere, “Sivas'ta, Maraş'ta, Çorum'da, Gazi mahallesinde Alevileri katledenlere mi oyunuzu vereceksiniz yoksa gerçekten barış ve demokrasi içinde Alevilerin özgürce yaşam sürmesini isteyen bir partiye mi oyunuzu vereceksiniz?” diye seslendi.
 
Mersin'in yüzde 60'ının Alevi olduğu bir kent olduğunu dile getiren Fırat, “Biz direk Alevilere oy verin demiyoruz; fakat sandığa giderken yurttaşlarımız ellerini vicdanlarına da götürsünler. Çünkü, ittifak adı altında bir araya gelenler katliamcılardır. Alevilerin katliamlarını unutmayalım. Onun için tüm Alevileri HDP’ye oy vermeye çağırıyorum. Unutmayalım HDP barajı geçemediği takdirde iktidarı AKP’ye teslim etmiş olacağız” dedi. 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!