Antep adayı Şimşek: HDP ülkenin geleceğidir

img

ANTEP – HDP Antep milletvekili adayı Berivan Özpolat Şimşek, “HDP hem Antep’te hem de ülke genelinde kilit parti konumundadır. Dolayısıyla tek adam rejiminden, Saray iktidarından rahatsız olan herkesin HDP’yi sahiplenmesi gerekiyor. HDP bu ülkenin geleceğidir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep milletvekili adayı Berivan Özpolat Şimşek, HDP'den neden aday olduğunu anlattı. Uzun yıllardan beridir yargı eliyle Kürt siyasetinin tasfiye edilmesine karşı mahkeme salonlarında avukat olarak mücadele verdiğini aktaran Şimşek, 24 Haziran'dan sonra mücadelesini mecliste vermeyi hedeflediğini dile getirdi. İktidarın bu ülkeye çözümsüzlük, savaş, baskıdan başka bir şey veremeyeceğini ifade eden Şimşek, bir yandan ülkeyi OHAL’le yönetip diğer yandan demokrasi ve özgürlük vaat etmenin ironi olduğunu vurguladı. 
 
‘HDP KADINDAN YANA OLDU’
 
HDP’nin kadına ve erkeğe eşit oranda temsiliyet vermesinin aday olmada rolü olduğunu söyleyen Şimşek, partinin her kademesinde kadına alan yaratılmasının kendisini çektiğini belirtti. HDP’nin 40 yılı aşkın bir mücadele geleneğinin olduğunu anlatan Şimşek, şöyle devam etti: “Kadın konusunda diğer siyasi partilerin sözde bir takım açılımları, gerçekçi olmayan vaatleri var. 16 yıllık AKP iktidarı döneminde en çok acı çekenler biz kadınlar olduk. Hem yoksulluk boyutuyla hem de evlatlarını kaybedip acı boyutuyla çok acı çektiler. HDP kadına karşı bu kötü muameleye karşı sürekli gerçekçi bir muhalefet gösterdi. Ülkede kadın noktasında birçok şeyi değiştirdi. Diğer muhalif partiler ise kadının değersizleştirilmesine sürekli seyirci kaldılar.”
 
‘YARGI ERDOĞAN NE İSTİYORSA ONU YAPIYOR’
 
İktidarın seçim beyannamesinde yer alan sorunlara yönelik vaatlerinin iktidar döneminde sorunlaştığını ifade eden Şimşek, “Sorunları 16 yıldır düzeltemediler de şimdi mi düzeltecekler” diye sordu. Ülkeyi açık cezaevine çeviren iktidarın demokrasi vadetmesinin inandırıcı olmadığını paylaşan Şimşek, yargı sisteminin içinde olduğu durumu şöyle değerlendirdi: “Hitler döneminde yargıçlara 'Hitler sizin yerinizde olsaydı ne yapardıysa siz de onu yapın' diyorlardı. Bugün de aynı şey Erdoğan için geçerlidir. Bugün hakimler, savcılar Erdoğan ne istiyorsa onu yapıyorlar. Yargı bu hale yeni gelmedi ancak bu iktidar döneminde bu durum daha da katmerleşti. Yargı bugün işini gücünü bırakmış Kürt siyasetiyle uğraşıyor. Bugün HDP’liler komik ve basit sebeplerle tutuklanıyor. İnsanlar ve avukatlar kendilerini savunamıyorlar. Yargı ve iktidar Kürtleri istediği kadar cezaevine atsın. Bizler cezaevlerinden çekinmiyoruz.”
 
‘CEZAEVİ VAAT EDEN İKTİDAR ÜLKEYE BİRŞEY KATAMAZ’
 
Birçok gelişmiş ülkede cezaevleri kapatılırken Türkiye’de yeni cezaevleri inşa edildiğini ve iktidarın cezaevlerini vaatmiş gibi sunduğunu aktaran Şimşek, cezaevlerini vaat gibi sunan iktidarın ülkeye katacağı hiçbir şeyinin olmayacağını söyledi. Cezaevleri kapasitesinin yetersizliğinin adli suçluların artmasından kaynaklı olmadığını, toplumdaki muhalifliğin artmasından dolayı olduğunu sözlerine ekleyen Şimşek, “Demokrasiden, özgürlükten bahsediyorlar. Diğer yandan da yeni cezaevi inşa ediyorlar. İktidarın artık çıkmazda olduğunu gösteren en büyük örnektir. Bu çıkmazı HDP açar. HDP hem Antep’te hem de ülke genelinde kilit parti konumundadır. Dolayısıyla tek adam rejiminden, Saray iktidarından rahatsız olan herkesin HDP’yi sahiplenmesi gerekiyor. Bugün o sahiplenmeyi de görüyoruz. HDP bu ülkenin geleceğidir. İnsanlar bu yönlü bakıyorlar” diye konuştu. 
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!