'Kadınların sesini yükseltebileceği tek parti HDP'dir'

  • kadın
  • 09:10 3 Haziran 2018
  • |
img

İSTANBUL - Yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Februniye Akyol, eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık sistemini hayata geçiren HDP'de kadının görünür kılındığını söyleyerek, “Kadınların sesini yükseltebileceği tek parti HDP’dir” dedi. 

24 Haziran baskın seçimine giderken kadının siyasetteki yeri ve partilerdeki aday listesi oranları üzerinden tartışılmalar sürüyor. En çok kadın milletvekili aday sayısına sahip olan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) hayata geçirdiği eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık sistemi de seçimlerle tekrar gündeme geldi. Yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Februniye Akyol ile yaklaşan seçimde kadınların eşit temsiliyeti üzerine konuştuk. 
 
'KAYYUM EŞİT TEMSİLİYETE DARBEYDİ'
 
Yaşamın her alanında erkek egemen bir sistem ve yönetimin varlığından söz eden Akyol, HDP olarak hayata geçirmeye çalıştıkları eşbaşkanlık sisteminin aynı zamanda hem içlerindeki erilliğe hem de erkek egemen sisteme karşı bir mücadele olduğunu belirtti. Yüzyıllardır yok sayılıp ezilen kadın olgusunu kırmaya ve mirasını aldıkları kadın mücadelesini ileriki yıllara taşımaya çalıştıklarını belirten Akyol, devletin buna kayyumlarla cevap verdiğini söyledi. 
 
Atanan kayyumların aynı zamanda eşit temsiliyete de bir darbe olduğunun altını çizen Akyol, “Kayyum atanırken birçok gerekçe gösterildi, fakat en büyük darbe esasında kadın çalışmalarına vuruldu. Daha da ötesi bizim eşbaşkanlık sistemi şu an suç olarak yargılanıyor. Kadın çalışmalarımız, kadın politikaları daire başkanlığımız vardı. İster şiddet gören kadınlara yönelik olsun ister kadının emeğinin görünür kılınması olsun birçok alanda çalışmalarımız vardı. Bunların içi boşaltıldı. Birçok yerde kadın kurumlarımız kapatıldı. Kadın daire başkanlıkları işlevsiz kılındı. Bu başkanlıkların başına ya bir erkek atandı ya da eril zihniyetin yönettiği bir kadın” dedi. 
 
'EŞİT TEMSİLİYET DEMOKRATİKLEŞTİRİR'
 
Kürt partileri ve özelde de buralarda çalışma yürüten kadınlara dönük bir baskının söz konusu olduğunu söyleyen Akyol, “Bugün baktığınızda tutuklanan HDP’li, DBP’li siyasetçilerin büyük çoğunluğu kadın. O anlamda kadının bir yerde yükselmesi demek ya da eşit temsiliyette yer alması demek o ortamın daha demokratikleşmesi anlamına gelir. Var olan sistem ve iktidara bu durum aykırı olduğu için daha büyük bir yönelimle geliyor” diye konuştu. Yaşanan bu örneklerin kadının siyasetteki konumunun görülmesi adına can yakıcı uygulamalar olduğunu belirten Akyol, yaklaşan baskın seçimle birlikte bunların tekrar dile getirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. 
 
'BAŞKA BİR PARTİ YOK’
 
Eşit temsiliyetin halen yüzde 100 hayat geçirilmiş olmadığını fakat bunu büyük oranda hayata geçiren tek partinin ise HDP olduğunu hatırlatan Akyol,  “Özellikle kadınlar HDP tüzüğüne ve beyannamesine baksınlar. Zaten kendilerini göreceklerdir. Bizim ikna etmemize gerek kalmaz. Eşbaşkanlık sisteminin uygulandığı somut yerlere baksınlar genel seçimlerde gösterilen oy oranlarına baktığınızda gösterilen kadın adayların profiline, kadın beyannamesine baktıklarında ikna olacaklarına inanıyorum. Dolayısıyla bir kadının HDP dışında kendi temsiliyetini bulacağı, kendi sesini yükseltebileceği başka bir siyasi parti yok” diye konuştu.  
 
MA / Necla Demir