Yayla yasakları hayvanları Zap vadisine hapsetti!

img

HAKKARİ - AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "yayla yasakları kalkacak" sözünün üzerinden 4,5 ay geçmesine rağmen yasaklar kalkmadı. Hakkari'de birçok köyün hayvanı yazın 50 dereceyi bulan Zap vadisine hapsedilmiş durumda. 

AKP hükümetinin yıllardır bölgede uyguladığı "Özel güvenlik bölgeleri" nedeniyle yaylalara çıkamayan köylüler, hayvancılığı terk ediyor. Ellerinde az sayıda hayvan kalan bazı köylüler ise, yasaklara rağmen direnmeye çalışıyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "Nisan'da yasaklar kalkacak" sözlerinin üzerinden 4,5 ay geçerken, yasaklara yeni bölgeler katıldı. Hakkari ve ilçelerinde süren operasyonlardan kaynaklı sınır hatları tamamen sivillere yasaklı. Köylerin 100 metre dışına çıkamayan birçok besici, ya göç ediyor ya da hayvanlarını satmak zorunda kalıyor. Geçim kaynağı için direnen bazı köylüler ise, yazın 50 dereceyi bulan sıcak bölgelerde kalmak zorunda. 
 
'ZAP VADİSİNE MAHKUM EDİLDİK'
 
50 yıldır çobanlık yaparak geçimini sağlayan İsmail Paksoy, iki yıldır Üzümcü (Dizê) köyünde çobanlık yaptığını ve yayla yasakları nedeniyle yazın dayanılmaz sıcaklarına mahkum edildiklerini söyledi. Hayvanların iki yıldır Zap vadisine hapsedildiğini dile getiren Paksoy, sıcak havalar nedeniyle Zap vadisinin hem hayvan sağlığı hem de verim açısından çok kötü olduğunu belirtti. 
 
'İKİ YILDIR ÇOK BÜYÜK SIKINTI YAŞIYORUZ'
 
Erdoğan’ın verdiği sözlerinin üzerinden aylar geçtiği halde yasakların kaldırılmadığını hatırlatan Paksoy, “Elli yıldır çobanlık yapıyorum ve bütün ömrüm sıkıntılarla geçti. Yılardır Şırnak’tan gelip buralarda çobanlık yapıyorum ama ilk kez bu kadar büyük bir zorluk yaşıyorum. Son iki yıldır da buradayım ama her taraf yasaklı olduğu için yerimizden kıpırdayamıyoruz" dedi. 
 
'HER TARAFIMIZ YAYLA AMA GİDEMİYORUZ'
 
Özellikle yaz aylarında Zap vadisinde hava sıcaklığı 50 dereceye kadar çıktığını, suyun az ve kirli olmasından dolayı hayvanların hastalandığını belirten Paksoy, “Zap vadisinin dışında kalan her tarafı yasakladılar. Burası yazın çok sıcak oluyor ve Zap’tan akan su çok çamurlu ve kirli olduğu için hayvanlar su içemiyor. Oysa yaylalarda hava serin, su temiz ve otlaklar çok iyi. Ama yasaklar nedeniyle gidemiyoruz. Güneyimizde Kanîkilê Yaylası, kuzeyimizde Berçelan yaylası, doğuda Şerefan ve Berwar yaylaları olmasına rağmen hiç birisine gidemiyoruz. Bizler bu yaylaların hepsinin serbest olmasını istiyoruz” diye konuştu. 
 
'HER TARAF DİK KAYALIK'
 
Ekonomik durumlarını kötü olmasından dolayı okuyamadığını ve iki yıldır babası ile birlikte bölgeye çobanlık yapmaya geldiğini anlatan Mahmut Paksoy ise, şunları dile getirdi: “Bu dere boyunda çobanlık yapmak çok zor. Dere boyunca dik kayalıklar bulunuyor ve çok zorlanıyoruz. Koyunlarımız yaylaya götürebilmemiz için yayla yasaklarının kaldırılmasını istiyoruz.” 
 
MA / Hamza Gündüz